DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Železni zakoni sveta

8/3/2020

4 Comments

 
Pandemija koronavirusa traja. Pravzaprav pustoši. Julija je padel rekord, kot poroča današnji The Guardian: število okuženih z virusom se podvoji vsakih šest tednov; Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da se pandemija še naprej pospešuje. Mediji v glavnem nič več ne poročajo o pandemiji – kot da je ni, pa je hujša, kot je bila pred meseci. In na revne smo čisto pozabili, pravijo. Ali ni vedno tako?
Tega res ni težko dojeti. Marx dokaže onkraj razumnega dvoma, da lastniki kapitala čisto preprosto koncentrirajo kapital. Več kapitala zato pomeni – še več kapitala. Biblično rečeno: kdor ima, se mu bo še dalo. Ali drugače: najprej poskrbimo zase in za svoje, za druge pa nam je žal, če zmanjkuje časa. Številke sledijo spoznanju: danes ima le nekaj največjih korporacij sveta v lasti večino vsega premoženja in vsega denarja in vseh dobičkov, kar jih premore ta svet. To pomeni čisto natančno tole: vzemite pod drobnogled štiri tisoč podjetij, jih razvrstite glede na dobičke in premoženje in vse drugo. Kaj ugotovite?
 
Ugotovite, da je imel Marx prav. Samo nekaj najviše uvrščenih korporacij, kakih sto, ima v lasti več premoženja in dobičkov kot vse ostale korporacije skupaj. Na vrhu so že nekaj časa: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google, Netflix.
 
Bo v prihodnosti kaj drugače? Ne bo, kajti zakon je železen, kot je dokazal Marx: kdor je na vrhu, hoče ostati na vrhu, kar je povsem razumno, na voljo pa ima dovolj kapitala, da tam tudi zares ostane. Torej bo imel jutri najverjetneje še več, kot ima danes. Celo v časih največjih kriz, kot je sedanja, njihovo premoženje iz dneva v dan neovirano raste. Resni kajpak, logično nujno, ostajajo – revni.
 
Marx pa ima prav še v nečem. Če mislimo resno z demokracijo, morajo biti podjetja v lasti delavcev, ki tam delajo in ustvarjajo vrednost. Z njimi morajo upravljati delavci, usposobljeni menedžerji, drugi lastniki podjetij, kot so lastniki delnic, nad vsemi pa mora bdeti močna država.
 
Že vidim, kako se zagovorniki vitke države in privatne lastnine mečejo ob tla, si pulijo lase in stokajo, da je močna država avtoritarna in totalitarna in sploh grozna, ker ne zna upravljati s kapitalom, kot znajo privatni lastniki, vendar ne bo pomagalo. Lahko se mečejo, kolikor se hočejo, Marx ima še vedno prav. A ne zgolj on. Prav ima celo zdravi razum, ki nam pove, da privatni lastnik kapitala skrbijo zgolj zase, ker drugače sploh ne more biti. Ne skrbijo, ker so zlobni ali sebični ali pogoltni ali pohlepni, temveč skrbijo, ker je tak železni zakon kapitalizma.
 
Kakšne bi bile posledice demokracije? Še enkrat: bile bi natanko take, kot je napovedal Marx. Z dobički si ne bi polnili žepov privatni lastniki kapitala, da bi ga imeli zvečer več kakor zjutraj, temveč bi bili namenjeni skupni rabi, to pa pomeni, da bi bilo veliko več denarja na voljo za znanost, šolstvo, socialo, kulturo in druge zadeve.  
 
V času pandemije, ki bo še trajala in pustošila, je zapisano še pomembnejše, kot je bilo kadarkoli doslej. A spremenilo se ne bo nič, kajpada. Tudi na tem je nekaj železnega.
4 Comments
Nada
8/3/2020 02:56:11 pm

Gotovo se bo kaj spremenilo! A le z uporom (K. Marx, Komunistično manifest).
Združeni narodi napovedujejo ogromno globalno brezposelnost: izgubo 34 milijonov delovnih mest v letu 2020
https://news.un.org/en/story/2020/06/1067432
Zaradi bolezni covid-19 je do sedaj umrlo nekaj čez 600 000 ljudi; za špansko gripo leta 1918 pa čez 50 milijonov. Številke so zgovorne: virus sam po sebi ni tisti, ki bi nas zdesetkal!
Izguba delovnih mest in negativne psihološke posledice v družbi pa bodo vodile v neslutene spremembe, ki morda ne bodo po meri neoliberalnega kapitalizma...a le, če se bodo ljudje uprli (nenasilno - kot M. Gandhi).

Reply
Pandemija
8/4/2020 07:46:20 am

Glede španske gripe je smiselno dodati še: takrat je živelo 1,8 milijarde ljudi. To je tako, kot da bi danes umrlo prek 200 milijonov ljudi (trenutno smo pri 0,6 milijona).
Sploh pa so takrat umirali zlasti mladi - če bi primerjali izgubljena leta življenja (25 letnik ima običajno pred seboj več let življenja kot 85 letnik), pa postane primerjava španske gripe s covidom že prav bizarna.

Reply
Nada
8/4/2020 08:24:03 am

Hvala, da ste to opazili in dodali!!
Ali ni čudno, da so se oblasti od WHO navzdol tako fokusirale na ta virus oz.obolenje??
Kako veliko škode je narejene aktivnemu prebivastvu - da ne govorim o tistih mladih, ki bi morali hoditi normalno v šolo.
Švedski pristop se mi zdi edino pravilen.
Seveda pa se hlastanje po dobičku ni zmanjšalo...samo ozrimo se na naše nakupovalne centre, ki bodod spet odprti ob nedeljah.

Reply
PANDEMIJA
8/4/2020 12:34:52 pm

Pravzaprav je pandemska ihta na mestu - a začnimo pri tistih res problematičnih, ki sicer prav vsako leto po svetu pokosijo na desetine milijonov življenj: debelost, zasvojenost, onesnaženost, osamljenost ...

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog