DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Temelji nove morale

10/27/2021

1 Comment

 
Včasih smo govorili, kako družba negativno vpliva na posameznika, ga zatira in mu ne dovoli dovolj svobode. Modrovali smo, kako jo razsvetliti, kako jo narediti boljšo, kako se osvoboditi, kaj narediti, da nas ne bodo tako zelo nadzorovali. Potem so napočili liberalnejši časi in se je zdelo, da se vse osvobaja, da vse raste, da je vse čisto drugače, da bomo dohiteli in celo prehiteli Švico, karkoli naj bi že to pomenilo. Svobode je bilo vse več, vsakdo je lahko začel sanjati, da bo uspel in da bo dosegel, kar je sploh mogoče doseči. Zdelo se je, da so na delu sami vzvišeni ideali in da ljudje težijo k hvalevrednim ciljem. Nihče ni želel biti len, nihče ni želel veljati za delomrzneža in čudaka, ki se mu ne ljubi uspeti. In vprašanje, ali k ciljem in uspehu res vodi ravna cesta, se ni zastavljalo. Obenem je veljalo, da uspeh samodejno prinese še srečo, občutke, da ima vse skupaj smisel, da je vredno. Le da je postajalo vse bolj jasno, da so na delu velike, nevarne iluzije, ki lahko vodijo tudi k depresiji, obsesijam, kompulzijam, perfekcionizmu in poskusom samomora. Številni uspešni ljudje so tudi zelo poškodovani, le da mediji vztrajno prikazujejo le svetlo plat, zato je osrednja televizijska informativna oddaja od sedmih zvečer pogosto prenapolnjena s prikazovanjem stopničk in z vzhičenimi vzkliki, kako je naš ta pa ta zopet uspel, in sicer s trdim delom, z disciplino, pa seveda z jekleno voljo in vztrajnostjo. In medtem ko posamezniki jeklenijo voljo, da bi stali na stopničkah ter užili petnajst minut minljive slave, upajoč, da bo sreča prišla v paketu, milijarderji ne postajajo le vse bogatejši, temveč tudi vse močnejši.
Danes ena sama korporacija omogoča popoln nadzor nad polovico človeštva, zato Frances Haugen, pred časom zaposlena v tej korporaciji, poziva k zunanjemu nadzoru nad družbenimi mediji, da bi postali bolj odgovorni do družbe. Kdo naj torej koga nadzoruje?
 
Njeno pozivanje je daljni odmev Marxovega spoznanja, da kultura lastnikov kapitala postavlja dobičke pred ljudi. Nič novega torej. Kar je bilo na začetku osvobajanje ljudi, družbeni mediji so se oblikovali kot prostori čiste svobode, kjer lahko posameznik uresničuje svoje potenciale in objavlja svoja mnenja brez vsake cenzure, je sedaj kraj, ki ga je treba regulirati, ker je očitno poblaznel.
 
Zaradi njegove poblaznelosti trpijo zlasti mladi ljudje in predvsem najstnice. Obremenjene so s telesnimi podobami, ki krožijo po virtualnih prostorih, še veliko bolj pa so obremenjene z duševnim zdravjem. Sreče ni od nikoder, čeprav jo nenehno obljubljajo in zagotavljajo, ves čas narašča odvisnost od zahtev, da je treba delati in biti še srečen povrhu.
Jutranje občutke spremlja spoznanje, da bo dan še slabši od prejšnjega, da bo še več primerjanja med telesi in njihovimi podobami, da bo še več tekmovalnosti in prizadevanj, da bi bil življenjski slog zares tak, kakšen mora biti, čeprav ni jasno, zakaj bi moral biti ravno tak, kot se zdi, da mora biti.
 
Od Sokrata naprej pa je jasno, da človek, ki zares ve, kaj je dobro, tudi dela dobro. Zares ve takrat, ko postane ideja dobrega organski del njegovega življenja, ko ni zgolj ideja, uskladiščena v možganih, od koder jo je mogoče ob priložnosti potegniti in se pokazati pred drugimi ljudmi. Nevednost, še bolj pa brezbrižnost, sta vira upadanja moralnih standardov.
 
Temelji nove morale, ki jo človeštvo potrebuje, so pravzaprav stari: pot skozi življenje ustvarjaš tako, da hodiš. Hodiš tako, da je resnica poti, ki jo s tem ustvarjaš, že resnica, ki se ji želiš približati. Življenje tako postaja resnica, pot, po kateri hodiš, je resnica, ki jo iščeš. Resnico življenja tako ustvarjaš s potjo, po kateri hodiš, hodiš pa tako, da jo ustvarjaš. S potjo ustvarjaš resnico, življenjska pot je resnica, življenje samo je resnica.  
 
Nova morala je morala posameznika in občestva, ki natanko s kritično mislijo razkrinkava in sesuva poblaznele ideale uspeha, samoaktualizacije in nenehnega reguliranja samega sebe, zlasti čustev in občutkov, ki sicer ves čas sporočajo, da je aktualno neoliberalno kapitalistično življenje že zdavnaj implodiralo, kar pomeni, da se je pogreznilo samo vase, le da tega še ne ve.
 
Prav zato mu je treba povedati. Vedno znova.
1 Comment
Andrej
10/28/2021 12:12:50 am

Janis Varufakis je v pogovoru s Slavojem Žižkom rekel, da je kapitalizem mrtev in da nastaja novi red, ki ga je pomenoval tehno-fevdalizem, v katerem se trgi drastično skrčijo in je večina človeštva ponovno primorana plačevati dajatve in celo brezplačno ustvarja podatke s katerim služi peščica korporacij.

Kakšni strukturni premiki so se zgodili ko smo prehajali v post-industrijsko obdobje in so nastajali novi razredi, si lahko preberete v knjigi sociologa Andreas Reckwitz-a (The End of Illusions: Politics, Economy, and Culture in Late Modernity, 2021).

Avtor govori o štirih razredih in sicer o zgornjem razredu (najpremožnejši, ki živijo od svojega nakopičenega bogastva), novi srednji razred (visoko izobraženi kognitivni delavci, odvetniki, davčni in finančni svetovalci...), stari srednji razred (učitelji, nižji uradniki, razni obrtniki...) in novi podrazred (vsa prekarne oblike zaposlitve).

Stari srednji razred že vrsto let stegnira in izgublja tako ekonomsko kot kulturno hegemonijo. Za stari srednji razred so pomembne vrednote kot so red, disciplina, skupnost, materialni uspeh, tradicionalne spolne vloge... Za novi srednji razred pa poleg materialna speha, tudi delo na sebi, samoaktualizacijo, vse življenjesko učenje, kosmopolitanstvo, starševstvo, ukvarjanje s svojim telesom.... Ker je kognitivno delo veliko bolj subjektivizirano so ljudje zelo navezani na svoje delo.

Čeprav je stari srednji razred še med nami (starejša generacija in uživa določene privilegije), večina novih generacij pristane ali v novem srednjem razredu (ker je konkurenca brutalna to uspele le maloštevilnim), ali pa se znajde v podrazredu.

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog