DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Spoštljivo javno govorjenje

12/16/2021

0 Comments

 
Kar je predvidljivo, je pogosto tudi zaželeno. Ljudje so celo spontano prepričani, da je prednost na strani teh, ki ponujajo, kar je predvidljivo. A zakaj bi bil človek v prednosti, če drugim ponuja, kar pričakujejo, več istega torej? Res je, da živimo v zelo nepredvidljivih časih, toda pomirjanje z vedno enakim in pogrezanje v udobje, ki ga omogoča kopičenje istega, jih ne moreta spremeniti. Bojazen pred presenetljivimi novostmi je sicer psihološko utemeljena, prav tako je jasno, da ljudje lahko sanjajo, res pa je tudi, da uživanje v zablodi, da lahko uspemo in imamo vse, onemogoča ukvarjanje z neobarvanimi resnicami. Vsakdo ve, kako zelo je lahko praznovanje božiča brez sorodne duše depresivno in boleče. Ženska mora imeti vse, dodajajo ženske. Kaj pa moški?
Ko David Bowie ali Bob Dylan preoblikujeta slog svojega glasbenega ustvarjanja, gotovo izgubita nekaj poslušalcev ali oboževalcev, vendar se zaradi tega ne vznemirjata niti malo. Ne verjameta namreč, da jim morata ponujati natanko to, česar si želijo. To ne pomeni, da jih ne spoštujeta, pomeni pa, da verjameta, da je smisel in pomen njunega ustvarjanja iskanje novega, utiranje novih poti, saj ne obstaja ena sama.
 
Kar je novo, lahko zmede ljudi, ki pričakujejo več istega. In včasih je videti, da bi moral človek vedno znova početi to, kar pričakujejo drugi, da ne bi bilo hude krvi, zamer ali slabe volje, da ne bi ostal zadaj in bil vse bolj sam.  
 
V javnosti naj bi se ljudje obnašali drug do drugega spoštljivo, poudarjajo v zadnjem času v teh krajih. Spoštljivo naj bi govorili drug z drugim. Prav.
 
Nihče naj ne bi bil nespoštljiv – ne do elite ne do kogarkoli, saj elita ni nič več kakor navadni ljudje. Kot navaden človek se zato ne smem nespoštljivo vesti do pripadnikov elite, vendar zanje velja natanko isto. Kdor bi prekršil kodeks spoštljivega obnašanja, predlagajo, bi ga ustrezni organi preganjali po uradni dolžnosti. Tudi njih?
 
A kako dobro vemo, kaj je spoštljivo in kako se kaže spoštljivo govorjenje? Kaj pomeni spoštovati drugega človeka? Kdaj in kje smo se ga naučili spoštovati? Do katere meje smo se še sposobni spoštljivo vesti in kdaj prekoračimo mejo, onkraj katere nas odnese, kot se reče, in se začnemo vesti nespoštljivo? Se imamo res dovolj v oblasti, da se vedno vedemo spoštljivo?

In kako v vse to umestiti nepredvidljivo kreativno kolekcijo novih idej? Kako spoštljive so kreativne poteze tega ali onega posameznika, ki ga zelo hitro razglasijo za nevarnega človeka? Je Greta Thunberg spoštljiva, ko vztraja pri navajanju znanstvenikov, ki trdijo, da so podnebne spremembe zelo nevarne in da ogrožajo preživetje celotnega človeštva, obenem pa sporoča eliti, da samo čveka? Je njeno govorjenje nespoštljivo?
 
Kako zagovarjati spoštljivost, če pa vemo, da se ljudje zelo pogosto vedemo po načelu saj vem, da je to res, vendar (se tega vseeno ne bom držal, bom to prezrl)? Kako je s spoštljivostjo, ko postanejo ljudje jezni, ker jim je jasno, da jih odločevalci in oblastniki pogosto niti ne poslušajo, čeprav govorijo resnico? So jezni ljudje spoštljivi?
 
Kako naj spoštujemo te, ki vlečejo neumne poteze, bodisi politične bodisi nepolitične, in one, ki dokazano manipulirajo in ne govorijo resnice, čeprav so lepo oblečeni in se pred kamerami prijazno smehljajo?  
 
Spoštovanje drugega nikakor ne pomeni, da človeku ni treba vedno znova iznajti samega sebe, še ne pomeni, da človek ne sme biti kreativen.
 
V današnjem svetu globalnih kriz, kakršna je podnebna, je spoštovanje drugega, na primer begunca, zelo pomembno; ni pomembno le spoštovanje elit in njihovih družinskih članov. A vtis je vendarle močan. Vsak dan je namreč na sporedu več istega, pa naj imamo v mislih proizvodnjo kulturnih dobrin, govorjenje in obljubljanje politikov ali kopičenje toplogrednih plinov v ozračju.
 
Po najnovejših podatkih Mednarodne agencije za energijo bomo leto 2021 sklenili s svetovnim rekordom v porabi energije, ki jo človeštvo pridobiva iz premoga. Naslednje leto bo verjetno prineslo več istega, kar pomeni povpraševanje po premogu na ravni, ki je svet še ni izkusil.
0 Comments



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog