DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Skupaj naprej – 2.

11/12/2021

3 Comments

 
Ob gledanju oddaje Skupaj naprej mi je na misel vnovič prišla tudi ideja, stara dobra Platonova ideja, da bi morali državo voditi pametni ali celo modri ljudje. Ne mislim na tiste, ki jim izmerijo najvišji IQ, ti so lahko zelo problematični, temveč na te, ki znajo pamet uporabiti tako, da je zares v korist navadnih ljudi, ker dobro razumejo družbeno življenje in njegovo zgodovino. Na to sem pomislil tudi ob prebiranju današnjega časnika in prispevka z naslovom Pravljica je, da bodo svetovne vlade odpravile našo podnebno krizo. To je odvisno od nas (Bill McKiben, The Guardian, 13. november 2021). Zakaj je Platonova ideja vredna vnovičnega premisleka in zakaj je naslov članka dober? Oboje je namreč povezano na poseben način, ki ga analiziram.
Ni vsak človek, ki mu psihologi izmerijo visok IQ, tudi moder in zmožen kritičnega razmišljanja, ni nujno, da je moralen in zmožen za etična dejanja. Za kaj takega ni zmožen niti vsak genij. Taki ljudje imajo izjemne potenciale na nekem področju, zato so dragoceni, vendar lahko tudi obtičijo in se zataknejo. Problem je natanko v tem.
 
Platon zato ne misli na genije, temveč misli na ustvarjalne ljudi, ki so se naučili kritično misliti. Bill McKiben: Da, obstaja neskončno zaporedje koncertov, pohodov, seminarjev, pogajalskih sej, govorov, ultimatov, izjav, foto-opcij; in ja, vsi se zelo trudijo, da bi ustvarili občutek za dramo (predvsem mediji). Toda zgodovina kaže, da stranke le redko presežejo tisto, kar so nameravale storiti, preden so prispele. O taki drži velja razmisliti.
 
Ustvarjalnost in kritično mišljenje ljudi, ki so na oblasti, ki so torej na hierarhični lestvici zgoraj, nad nami, sta po navadi močno podrejena interesom in motivom, ki nimajo nobene resne zveze s kritičnostjo in z ustvarjalnostjo. Na vladne ljudi je zato treba pritiskati od spodaj, sicer se ne zgodi kaj dosti, ker so togi. Končni rezultati pogajanj odražajo pritisk civilne družbe na narode, vključene v pogajanja, ter njeno moč glede na moč industrije fosilnih goriv in njenih prijateljev v finančni skupnosti (prav tam).
 
Brez takega pritiska se ne more zgoditi kaj zares dobrega. Kitajska je sicer izdala skupno izjavo z ZDA, v kateri je nejasno obljubila prihodnje ukrepe, vendar je tudi jasno povedala, da se ne veseli letnih revizij svojih podnebnih ciljev, ki so jih zahtevali aktivisti – in znanstveniki (prav tam). Močni državi, ki sta obenem tudi največji proizvajalki toplogrednih plinov, sta zares najboljši primer za razmišljanje o zapisanem. Zlasti, ker Kitajska očitno ni demokratična država, ZDA pa se tudi lahko čez noč popolnoma spremenijo.
 
V naslednjih letih bo zato demokracija na zgodovinskem izpitu. Na preizkušnji bo ideja, da so ljudje zmožni tako za ustvarjalnost kot za kritično razmišljanje, in ideja, da je treba na oblast pritiskati od spodaj, da ji ne gre verjeti, ker nekaj obljublja in uporablja všečni besednjak.
 
Na preizkušnji bo tudi človekova zmožnost za novo, drugačno razmišljanje in delovanje. In nihče v resnici nima ideje, kako bi se temu zoperstavil, in enako ne ve, kako se zoperstaviti dejstvu, da ameriške ankete kažejo, da so republikanski volivci še bolj odporni na realnost podnebnih sprememb, kot so bili pred nekaj leti. Ker obstaja velika verjetnost, da bodo republikanci nadzirali kongres do naslednjega podnebnega srečanja v Egiptu, je težko videti, s katerim vzvodom bi lahko premaknili proces naprej (prav tam).
 
Resnično, nekaj novega lahko iznajde in uveljavi samo ljudstvo, oblast nikakor ne more niti tedaj, ko kdo od oblastnikov to iskreno želi.
3 Comments
Yamuna lila dd
11/12/2021 11:16:33 pm

Spremeniti se mora stanje zavesti posameznika. Dvig stopnje zavesti je edina rešitev - potrebno je delovanje od znotraj, da so vidne spremembe zunaj.

Človek se ni pripravljen odpovedati služenju svojih čutil. Neprestano naprimer uporabljamo jezik za širjenje sovraštva in za povzročanje trpljenja, ko se naprimer niti ne želimo odpovedati hranjenju z živalskimi trupli.

Posameznik je vzrok sedanjega stanja. Njegova krutost do ostalih bitij in prepričanje, da je le on absolutna vrhovna resnica. Trenutno stanje je le rezultat zakonov materialnega sveta.

Vsako sprenevedanje zakaj je trenutno stanje človeštva in planeta tako, je infantilno.

Reply
Andrej
11/13/2021 02:43:58 am

Neoliberalizem že nagovarja posameznika naj neprestano dela na sebi. Naj bo bolj okoljsko ozaveščen, empatičen, pristen... Naj naprej pošlihta pri sebi, predno se loti spreminjanja sveta. Problem je le, da je to sizifovo delo. Brklanje na svoji zavest za štirimi stenami ne vodi nikamor.

Dr. Rutar je že nekoč zapisal:
Morda je najbolj radikalna Foucaultova teza, vredna resnega razmišljanja, tale: posameznik, sodobni psihološki človek, je produkt, proizvod oblasti. Ni proizvod genov in ni rezultat delovanja nebesnih dejavnikov. Ko razmišljamo o njem, ne smemo misliti, da je nastal sam od sebe, da je proizvod lastne volje, notranjih potencialov, ki jih prinese na svet, in podobno, kot mislijo psihologi.
Posameznik je zlasti učinek delovanja oblastnih mehanizmov, moči torej. Foucault je zato predlagal de-individualiziranje sodobnih psiholoških bitij. Ko naredimo to operacijo, pokažemo, kako zelo močni so oblastni dejavniki, brez katerih se posameznik ne more niti roditi niti razvijati.

Odgovor bi torej morali iskati v ''de-individualiziranje sodobnih psiholoških bitij''.
V branje priporočam Ukinimo svobodo. Zagovor sodobne rabe fatalizma, FRANK RUDA in Podreditev kot svoboda, Življenje v neoliberalizmu, Patrick Schreiner.

''Samo če se potrudimo pa najboljših močeh, a vseeno pričakujemo najslabše, smo zmožni pravilno usmerjati svojo željo in voljo.'' Najslabše lahko pričakujemo in prepostavljamo brez strahu, ker ''se ne zgodi zaradi fortune, temveč po nujnosti'', saj ''fatalizem ni le predpogoj mišljenja resnične kontigence in izogibanja navezanosti na naravno povzročene stvari, torej na stvari fortune, ter osvoboditve od upanja in strahu, temveč tudi predpogoj svobode.'' Še več: ''Svoboden sem le, kadar sem v svobodo kontigentno prisiljen... Takoj ko pojmujemo svojo svobodo kot nekaj, kar je v moji moči, sem že nesvoboden.'' Svoboden sem le, ko mislim in ravnam, kot da nisem svoboden, ko se mi torej ''zgodi nekaj, kar me prisili v svobodo in izbiro,'' saj prav s fatalizmom človek ''afirmira nemogočo možnost, da je resnična svoboda mogoča, čeprav ni (ne v meni ne v svetu) ničesar, kar bi to objektivno jamčilo.''
Z eno besedo: ''Samo fatalist je lahko svoboden.'' Zakaj? Prav zato, ''ker ni ničesar, na kar bi lahko upal ali se zanašal, in ničesar, kar bi bilo v njegovi moči.'' S fatalizmom se izogne pasti ali skušnjavi, da bi ravnal, kot da je svoboden. ''Domneva, da je vse vedno že izgubljeno in da se je apokalipsa vedno že zgodila, postane predpogoj za pojavitev resnično svobodnega delovanja.''

Reply
Andrej
11/13/2021 02:44:34 am

“Dandanes je postala svoboda označevalec zatiranja. V tej zgodovinski situaciji je fatalizem edina možna drža, ki nam omogoča mišljenje svobode brez indiferentnosti. Zatrjevati moramo stališče komičnega fatalizma, katerega slogani so:
Začni s pričakovanjem najslabšega!
Ravnaj tako, kot da ne obstajaš!
Ravnaj tako, kot da nisi svoboden!
Ravnaj tako, da s svojim ravnanjem sprejemaš boj, pred katerim ne moreš bežati!
Ravnaj tako, da si ob tem nikoli ne pozabiš predstavljati konca vseh stvari!
Ravnaj tako, kot da se je apokalipsa že zgodila!
Ravnaj tako, kot da je vse vedno že izgubljeno!
Ravnaj tako, kot da si mrtev!
Ravnaj tako, kot da si neobstoječa ženska!”

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog