DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Poteptana in pretepena znanost

1/7/2022

9 Comments

 
Na ulici sredi Ljubljane skoraj pretepejo profesorja, zastopnika znanosti. Ta nato izjavi, da se umika. Njegova izjava pomeni, da ni tako samoumevno, kot bi radi, ko zatrjujejo, da živimo v družbi znanja, da je znanje bogastvo, da je znanost gonilo napredka. Zadeva pa ni grozljiva le zaradi znanstvenika, k sreči ga niso pretepli, temveč je simptom širšega družbenega dogajanja. Znanost se osramočena umika iz javnosti, zdravniki, ki dnevno rešujejo življenja, tudi teh, ki se nočejo cepiti in ne verjamejo, da virus sploh obstaja, ker se podelajo na znanost, so vsak dan ne le v stresu, temveč tudi v strahu, kdaj jih bo kdo nadrl ali celo pretepel, da ne pomislim na še kaj hujšega, saj so že bile izrečene grožnje s smrtjo. Nekaj se podira pred našimi očmi in za podiranje smo odgovorni natanko sami, ne pa kozmične sile, zgodovinske zakonitosti, zarotniške vlade ali Judje, ki domnevno nadzorujejo podnebje. Zadeva je kompleksna in celo nekoliko ironična. Naj to ponazorim.
Kot že velikokrat sem dobil istega dne, ko se je znanost umikala, ponudbo predavanj. Niso me povabili kot predavatelja, temveč so me povabili na predavanja odličnih strokovnjakov kot slušatelja. Razumem, da morajo predavatelji ponujati svoje znanje odjemalcem. Za velik denar, saj natanko vem, kakšni so njihovi honorarji. In o čem naj bi me poučili, če bi se odzval in plačal?
 
Paket predavanj zajema: učinkovito komunikacijo; reševanje konfliktov; kritično razmišljanje; čustveno inteligenco; ustvarjalno razmišljanje; delo z otroki s posebnimi potrebami (to imam najraje); retoriko in javno nastopanje; mediacijo; vodenje sebe in drugih; pozitivno psihologijo. O teh temah sem doslej napisal nekaj strokovnih in znanstvenih monografij ter člankov, a v tem trenutku to ni pomembno. Pomembno je nekaj drugega.
 
Komu ponujajo predavanja? Bi kaj pomagalo, če bi jih ponudili še politikom, tajkunom, pretepačem z ulice, anticepilcem, zanikovalcem podnebnih sprememb, politikom, eliti? Mi, ki študiramo leta in desetletja, ki vsak teden preberemo eno ali dve znanstveni knjigi v tujih jezikih, takih predavanj ne potrebujemo. Oni, ki se pretepajo, zanikajo realnost in jo tajijo, so do njih brezbrižni, bržčas pa jim niti ne bi pomagalo, celo če bi se po naključju znašli v predavalnici.
 
Tam se ne bodo znašli, ker nimajo interesa. Znanost jih ne zanima, žargon pač. Imajo mnenja, to pa je tudi vse. Širijo jih okoli sebe, prepričani, da imajo pravico do takega širjenja. Uporabljajo tudi palice in granitne kocke, če ne gre drugače, da dovolj podkrepijo pomembnost mnenj, v katera verjamejo. Grotesknost njihovega početja vpije v nebo, toda na Zemlji se zdi, da ni pomoči. Nered narašča skladno z drugim zakonom termodinamike, trenutno ni dovolj ljudi, da bi se uprli naraščajočemu neredu in ustvarjali novega, boljšega.
 
Na tista predavanja ne boš šel, bom pa še naprej počel, kar počnem že dolgo časa. Razvijam teorijo hendikepa, ki mi pove, da zlasti v težkih časih preživijo tista občestva, ki krepijo solidarnost medsebojno zaupanje, občestva, v katerih ljudje sodelujejo, zlasti pa občestva, v katerih ni izključevanja, v katerih torej nihče ni izključen.  To so občestva, v katerih posamezniki trmasto vztrajajo pri visokih standardih tega, kar imamo ljudje med seboj in bi lahko imeli.
9 Comments
Romana
1/8/2022 01:25:19 am

Jaz vas ne razumem. Covid čas je. In covidZnanost je bila in je še vedno uporabljena in dovoljena v mejah, ki jih določa enoznačno - in vedno bolj tudi javno vidno- slovenska oblast. Ta Ne dovoli niti konfrontacije mnenj ( kar po duši znanstveniki vedno in najraje počno). In nič več kot to.

Zdaj je isti " enosmerni val" v javnih medijih ujel še novinarje, sodnike, policiste, šolnike,.. Ali pa jih je že prej, pa se zdaj kaže navzven.

Z zadnjim odstavkom se strinjamo večina vaših bralcev. A to, da se gnev in jeza širi iz enega loga na drugega...😢 je že res. A vzrok ni " tale znanstvenik" niti " tale huligan.

Mogoče si je pa Mrlakenštajn spet pametno sposodil telo? Moram prebrati Harry Potterja. Pravljično besedilo z idejami, ki jih je avtorica morala pobrati nekje iz Tuzemstva. Ali pač ne? In poskušam spet najti nove koordinate znotraj katerih razmišljanje rodi smiselne rezultate.

Ker - voda teče od zgoraj navzdol. Vam je absolutno žaljivo poslat vabilo za delo s hendikepiranimi. A vse je sistemsko urejeno, bodo rekli, Uradnik ne gleda Obraza, ni časa, da se več naredi. Pa bi moral.

Reply
Sara L
1/8/2022 01:54:10 am

Pa si podrobno poglejmo posamezne korake.

Jure Trampuš v zadnji Mladini pravi takole: ''Pustimo ob strani nesposobno politiko in neenotno zdravstveno stroko. Vprašanje cepljenja je v prvi vrsti ETIČNO vprašanje vsakega izmed nas... [...] .... Sočutja človeku ne more dati niti država, niti sistem, niti politična stranka.''

Gremo dalje.

Dušan Rutar:
''Etika je namreč vednost o odgovornosti vsakega posameznika in vsake posameznice. Te odgovornosti ne more prevzeti nihče – vsakdo nosi svojo. In glavna odgovornost človeškega bitja ni pred avtoritetami, ni pred kapitalom in ni pred lastniki kapitala, ki naj bi jim nenehno pošiljali signale, temveč je pred resnico. To je obenem tudi odgovornost za resnico. Slaviti življenje in razvijati njegovo kulturo pomeni predvsem negovati odgovornost do resnice in za resnico tega, kar se dogaja tukaj in sedaj.''

Dalje.

Dušan Rutar:
''Izjemno pomembno pa je tudi tole. Etično delovanje ni tisto delovanje, s katerim skušamo ljudje uresničiti želje, da bi bil svet boljši, lepši, pravičnejši in podobno. Etika namreč ni seznam pravil, kako izpolniti take želje.
Etičnost pomeni avtonomnost, samostojnost človeškega delovanja, ki ni odvisno od nobenih zunanjih dejavnikov, obenem pa ni niti odgovor na naše lastne želje, kot bi rekel Kant. To torej pomeni, da je končno čisto vseeno, kaj želimo in česa ne želimo, prav tako pa je vseeno, kaj želijo drugi ljudje.
Zadeva pa je zares kompleksna. Avtonomnost ali samostojnost mene je neposredno zavezana avtonomnosti ali samostojnosti drugega človeka in vice versa. Globoka izkušnja razlike me torej uči, da je moja etična dolžnost spoštovanje in ohranjanje same razlike.''

In dalje:
Dušan Rutar:
''Človek namreč ne preseže svoje partikularnosti, ker se za to odloči ali ker ga k temu nekdo pozove. Ne obstaja notranja motivacija, tako ljuba psihologom, da bi človek segal k univerzalnemu. Prav nasprotno je res: človek je notranje zainteresiran, da ohranja partikularnost in jo brani pred drugimi ljudmi, po možnosti pa še poveča in razširi – praviloma celo na račun drugih, za katere se ne meni kaj dosti niti tedaj, ko trpi sam in trpijo oni.
Pa vendar se lahko dvigne nad partikularnost. Za to je potrebna sila; človeka mora nekaj siliti k preseganju lastne egocentričnosti, omejenosti in končnosti. Drugače povedano: človek se ne odpre neskončnemu v sebi brez zunanje prisile. Prav zato se je nekoč rodil koncept etike. Ljudje, ki sledijo zgolj svojim potrebam in interesom, ne potrebujejo nobene etike.''

Kako bomo torej ravnali, ni odvisno od nobene oblasti, ampak je odvisno izključno od nas.

Reply
SARA L
1/8/2022 02:01:53 am

Za češnjo na torti pa še tole.

Dušan Rutar:
''Prav matematiki so namreč dokazali, da niti najbolj rigorozni matematični dokazi ne morejo privesti človeškega bitja do tega, kar zaznamuje beseda etičnost. Etične odločitve zato niso neposredno nadaljevanje rigoroznih dokazov, na podlagi katerih naj bi se človek odločil, kaj storiti.
Odločiti se mora, vendar ne more vedeti, katera odločitev je objektivno najbolj prava. Ne more se odločiti na podlagi dokazov, odločiti se mora tako, da dobesedno stopi v prazno. Obstaja torej [simbolni] kraj, kjer preprosto ni mogoče vedeti, kaj sledi. V nekem smislu si je treba vselej umazati roke, kar pomeni prevzeti tveganje na svoja pleča, poseči v svet in skušati vztrajati v tem, kar imenujemo resnica.''

Reply
BADUM BADUM
1/8/2022 03:56:21 am

Čeprav nisem zasledil, da bi Dušan omenil film Skrito življenje (A Hidden Life) režiserja Terrence Malicka, ki temleji na resničnih dogodkih, je film izvrsten prikaz kaj pomeni vztrajati v etični drži

''Ob izbruhu druge svetovne vojne nacistične oblasti od mladega avstrijskega vaščana Franza Jägerstätterja zahtevajo, da zapriseže zvestobo Adolfu Hitlerju in tretjemu rajhu.
Sovaščani ga prepričujejo, naj se tej zahtevi ne upira, a Jägerstätter se zateče k ugovoru vesti in zavrne odhod na fronto, pa čeprav se zaveda, da ga bo to privedlo v zapor ali celo v smrt.''

Franz zavrne vlogo žrtve. Ne jamra in se ne pritožuje nad krivično oblastjo. Ne išče opore za svoje početje pri drugih. Ne obnaša se kot nedoraslo dete, ki za svoje ravnanje vedno krivi druge. Ne potrebuje nobenih 'dokazov', da ima prav. Ne smili se samemu sebi in ne napada ljudi, ki so drugačnega mišljenja. Čeprav voda teče od zgoraj navzdol, mu je malo mar za to.

Film je prikaz vsega tega, kar je Dušan napisal o etiki.

Reply
Andrej
1/8/2022 04:32:12 am

Se strinam. Dodal bi le, da tudi ni podlegel cinizmu.

Etika te zaščiti pred tiranijo nadjaza.

V družbi je veliko preveč nevrotičnih reakcij, namesto etične drže.

Bruce Fink, A Clinical Introduction to Lacanian Psychoanalysis:
The neurotic's complaint is always, ''They did that to me,'' ''They made me that way.'' The neurotic does not take responsibility for his or her actions, choices, or decisions; even certain obsessive neurotics, who seem perfectly willing to accept blame for anything and everything, do not view their lives as having involved a series of choices, compromises, and sacrifices they themselves made. The story told is that the Other did this, wanted this, expected this from me, and I could not refuse: it was impossible. Not "I wasn't willing" or "I didn't want to because of x, y, and z,'' but ''They forced me,'' ''I had to,'' ''I couldn't refuse,'' and so on.
Subjectification means that the subject assumes responsibility - not in words alone, that is, consciously, but at some ''deeper'' level - for his or her fate, his or her past actions, and accidents. The subject comes into being where his or her life was determined by outside or impersonal forces: the Other's desire, his or her parents' desire that brought him or her into the world. "Where it was"— where my life was run by the Other's desire—"I must come into being.'' This is but one of the ways Lacan translates Freud's "Wo Es war, soll Ich werden."

In "Analysis Terminable and Interminable," Freud suggests that analysis, when carried out as far as it can go with neurotics, butts up against the "rock of castration," the bedrock beyond which analytic exploration is often unable to penetrate. Analysis can bring us to the point of discovering castration—the sacrifice of satisfaction made at our parents' behest—but often can go no further.
To rephrase in Lacanian terms: the analysand has handed over a certain jouissance to the parental Other, but never seems to stop regretting it. He or she remains stuck on that loss, and refuses (in his or her psychic economy) to allow the Other to enjoy what the subject has given up, to take advantage of the jouissance sacrificed. "Yes, I gave it up, but God forbid I should ever do anything you ask of me from now on!" The neurotic may follow his or her parents' demands to a T (marry, have children, follow the exact career choice they "forced" upon him or her), but never let the parents know that: "I did what you asked, but I'll never give you the satisfaction of knowing!" Resentment is never relinquished. "My parents took something precious from me, but I fixed them good: I made them suffer for it, held it against them for decades, and never let them live it down."
Every neurosis entails such a resentful stance toward the Other's satisfaction.

Reply
Andrej
1/8/2022 05:48:05 am

To so te stalne nevrotične ZAHTEVE, ki se naslavljajo na velikega Drugega. Oni bi morali narediti to pa to. Niso upoštevali tega dokaza. Morali bi še malo počakati in ne tako hitro postopati. Morali bi poslušati tiste ki opozarjajo na to in to. Ne bi smeli tega in onega. Napisali bomo program, katerega želimo, da se ga oni tam zgoraj držijo, itd., itd.

Neverjetno je, da ljudje ne opazijo očitnega, namreč da ima takšno početje v sebi nekaj otročjega. Ne bom nečesa storil, ker se uni ne obnašajo primerno. Ker nečesa niso storili kot bi morali.

Te ZAHTEVE se vedno vrtijo pravzaprav okoli želje velikega Drugega, namesto da bi se odcepili od te želje. Moja želja ne sme biti vezana na željo velikega Drugega. Iztopiti je potrebno iz tega razmerja in etika je tisto kar ti pomaga narediti ta korak.

Reply
Alex
1/11/2022 03:14:10 am

Andrej vprašanje.
Ali se ti zdi možno ustanoviti kraj kjer bi se lahko mi vsi ostali pravilno poučili, o teh zadevah. Te zanima kaj takšnega?
O Freudu in Lacanu. Konce koncev so predavanja na youtubu in knjige brez pravih ljudi samo posnetki in tekst.

Reply
Andrej
1/11/2022 03:37:13 am

Če mi zaupaš svoj email ali kakšen drugi način da te kontaktiram pa bova potlej videla če ti lahko kakorkoli pomagam.

Alex
1/16/2022 10:17:07 pm

Pozdravljen Andrej.
Pozno ti odgovarjam. Preprosto nisem imel časa, da bi ti odpisal. Če imaš kaj časa, moj email je am0357015@gmail.com.
Lepo bodi.

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog