William of Ockham ali Vilijem iz Ockhama po slovensko je bil izjemen teolog in filozof. Njegova izjemnost pride do polnega izraza zlasti vsakič, ko nam kdo zabrusi, da filozofiramo. Če bi ta, ki nas domnevno kritizira, vsaj vedel, kaj je Occamova britev in kako pomembna, če ne kar ključna je za vsako mogočo obliko filozofiranja in siceršnjega razmišljanja o svetu, ki ga zmore slehernik! Ockham namreč na začetku XIV. stoletja ne vztraja le pri tem, da morata ostati znanost in religija vsaksebi, ker izhaja prva iz razuma, druga pa iz vere, temveč vztraja še pri nečem, kar nam pride prav vsakič, ko odpremo usta. Vztraja namreč, da pri razumevanju in razlaganju sveta in česarkoli v njem ne bi smeli kopičiti neznank.
Če nečesa ne razumemo, je zelo neučinkovito neznanko razlagati tako, da pri tem uporabimo nove neznanke, ki bi jih morali šele pojasniti. Torej ne moremo smiselno pojasnjevati nečesa, česar ne poznamo, z nečim, česar ne poznamo; v takih primerih zgolj kopičimo neznanje. Filozofa kajpak takoj postavijo pred sodnika, ki je takrat papež Janez XXII, in ga, pričakovano, obtožijo herezije. Kopernik kasneje dojame pomen in moč orodja, ki ga imenujemo danes Occamova britev, zato pride do sklepa, da lahko pojasnimo gibanje nebesnih teles ali sfer na dosti preprostejši način, kot je bil v veljavi pred njim. Znanost kasneje zelo napreduje in vedno znova dokazuje, da napredek v razumevanju sveta ni mogoč brez Occamove britve. V vsakdanjem življenju je vse polno vraževerja, s katerim ljudje pojasnjujejo drugo vraževerje; uporabljajo neznanke, da domnevno pojasnjujejo, česar ne razumejo. Namesto Occamove britve uporabljajo zapletene in nekonsistentne kognitivne modele z zelo majhno zmožnostjo napovedovanja prihodnjih dogodkov. Njihova zmožnost napovedovanja je majhna prav zato, ker vsebuje preveč neznank. Zame kot psihologa je zato zelo pomembno tole spoznanje: najboljši napovedovalec prihodnjega vedenja ljudi je – preteklo vedenje ljudi. Bolj ko ga poznam, natančneje vem, kaj bo storil človek v prihodnje. Ljudje namreč svojega vedenja zlepa ne spremenijo niti takrat, ko to želijo. Kako potem graditi racionalnejšo družbo? Težko, zelo težko. To pa še ne pomeni, da je ne moremo. Racionalnost lahko postane družbena norma, pravi Pinker. Če bi se naučili prezirati iracionalno razmišljanje in ga ustavljati na vsakem koraku, če bi se naučili otroci že v osnovni šoli razumeti, da je svet poln negotovosti in da ni enoznačno določljiv, če bi se naučili dvomiti in postavljati pod vprašaj dogme, če bi se torej učili, da se ni treba bati navideznih avtoritet, da je edina avtoriteta svobodni um, če bi torej spremenili razmišljanje vsakič, ko bi naleteli na nova dejstva in na nove dokaze, potem bi racionalnost lahko postala norma, nekaj, kar bi ljudje spoštovali in bi se izogibali vsakomur, ki bi hotel širiti neracionalnosti. Kaj torej pomeni več racionalnosti v času, v katerem živimo? Pomeni to, kar najdem v knjigi, ki sem jo začel brati (The Good, The Bad and The Greedy, Martin Vander Weyer). Delavci, ki dobro delajo, so spodobno/pravično plačani. Vsi delavci, ne le zdravniki, bankirji, menedžerji ali direktorji in vodje in šefi. Kdor zasluži veliko, mu drugi ploskajo, ker zasluži kot dober delavec. In če obrne zaradi tega nov list v svojem življenju ter postane filantrop, mu ploskajo še veliko bolj.
20 Comments
Slehernik
2/5/2022 11:17:21 am
V zgornjem besedilu najdemo trditev
Reply
Ne(za)vednež
2/5/2022 03:00:09 pm
Slehernik, pozabil si na največjo neznanko, kar jih je.
Reply
Slehernik
2/6/2022 02:39:00 am
Ha, ha, ha, nevednež, ta je kar dobra in priznati je treba, da na prvi pogled spominja na šalo. Ali kje nastopaš?
Tina
2/7/2022 03:49:47 am
Slehernik s svojim komentarjem nisi prav ničesar izpodbil.
Reply
Slehernik
2/7/2022 10:09:53 am
Draga Tina.
Reply
Andrej
2/8/2022 03:07:55 am
Katera razlaga uporabe Occamove britve najbolj ustreza Dr. Rautarjevemu zapisu je razvidno iz povazava na VRAŽEVERJE. (torej za hip pozabite kako se jo uporabla znotraj astrofizike. Occamova britev znotraj znanosti je najbolj uporaban kadar ocenjujemo starejše modele razlag in je veliko manj uporabna za novejše modele – kadar za nazaj poskušamo oceneiti prehode iz ene paradigme v drugo). Dr. Rutar ima v mislih neko bolj vsakdanjo izkušnjo.
Reply
Badum Badum
2/8/2022 08:15:49 am
Se strinjam z gospodom Andrejem. 'Neznanke' znotraj znanstvenega modela imajo povsem drugačen pomen in status, kot pa 'neznanke' znotraj nepreverljivega modela (vraževernega modela ali religioznega). Znanost igra z odprtimi kartami. Priznava 'neznanke' in jih ne poskuša tajiti.
Monika
2/8/2022 09:58:08 am
SLEHERNIK je zgolj površen bralec. Podtika nekaj kar gospod Rutar sploh ni nikjer trdil.
Sara L
2/8/2022 11:58:09 pm
Hecno je koliko angažmaja je SLEHERNIK vložil v prepričevanje v nekaj kar Dr. Rutar sploh no izrekel. Ali je res mislil, da nihče ne bo opazil njegove izkrivljanja.
Romana
2/7/2022 10:58:53 pm
Spoštovani Slehernik et al.,
Reply
Rok
2/9/2022 09:17:12 pm
Se pravi Romana verjame, da je Zemlja istočasno ploščata in okrogla.
Reply
Romana
2/9/2022 10:40:59 pm
Ja, ja, sem hribovc po osnovni usmeritvi:)) Gor pogledat in uživat ( delo), dol pa prinest svežo energijo in veselje za naprej:))
Reply
Brodolomec
2/10/2022 12:02:29 am
Pier Paolo Pasolini je nekoč izrekel, da mu je njegova ljubezen do znanja ustvarila ogromno sovražnikov, ampak za njega je bilo bolje biti skregan z ljudmi kot pa z resnico.
Brodolomec
2/10/2022 12:46:19 am
Greta Thunberg pooseblja nelegodje. Jaz si sploh ne znam predstavljati, kako bi ona lahko podala argument brez negativnih konotacij. Baklo resnice je skorajda nemogoče ponesti skozi gnečo, ne da bi komu pri tem osmodili brado.
Sara L
2/10/2022 01:51:18 am
Meni pride na misel naš predsednik Pahor (Barbika), ki se na vse pretege trudi biti vsem všečen. S tem ko se strinja in pritrjuje vsem stranem ravno tako vnaša razdor v našo družbo. Zastavlja se upravičeno vprašanje če se je sploh možno postaviti za neko stvar ne da bi pri tem koga užalil/razjezil/zamoril, itd. Celo špotniki gredo marsikomu na živce! Da se vedno najde nekdo, ki mu greš na živce, bi morali obravnavati kot družbeno konstanto. Temu se ne da izogniti. Vsakdo bo samo razočaran, če misli da se je temu možno ogniti. Bolj pomembno se je vprašati ali s tem kar počnemu resnično želimo nekaj slabega nekomu, čeprav morda počnemo na tak način, ki tej osebe ni najbolj pogodu ali pa v tem trenutku ni ravno za kaj takega razpoložena. V končni instanci ni pomembno, da pridemo v nazvkrižje (kot smo rekli to je družbena konstanta), ampak kaj naredimo potem. Kako se obnašamo po tem ko smo ugotovili, da se v nečen ne strinjamo? Tukaj se zgodba šele začne.
Badum Badum
2/10/2022 02:57:54 am
Glej ga zlomka! Romana bi zdaj lahko trdila, da ni mislila nestrinjana, ampak način podajanja argumentov. Torej argumenti, ki bi bili okleščeni negativnih konotacij. Pač vrči ven vse, kar bi lahko nekdo dojel kot nekaj negativnega za njihovo samopodobo.
Andrej
2/10/2022 03:56:18 am
Hmm. Jaz se držim simpl recepta, kar se tiče kako ločim dobro knjigo od slabe.
Sara L
2/10/2022 05:23:57 am
Slog argumentov, ki bi bil očiščen 'feel bad' momentov, prav nič ne garantirajo, da ima tisti ki ki se jih poslužuje čiste namene. To si lahko ogledate v mini-seriji, ki je bila posneta po resničnih dogodkih. Naslov je The Shrink Next Door (2021). V njen lahko vidimo, kako terapevt izlorabi odnos med zdravnikom in pacientom. Njegovo orožje je prav 'pihanje na dušo'. Svojega pacienta Martya (Will Ferrell) obrne proti lastni sestri Phyllis (Kathryn Hahn) in prav ta različna pristopa/sloga do Martya je na tisto kar bi rada opozorila. Phyllis je zelo nediskretna in blez dlake na jeziku. Prvo zine in potem razmišlja o posledicah svojih besed, ampak ne želi svojemu bratu nič slabega. Želi mu le pomagati, čeprav je njen pristop poln 'feel bad' momentov. Terapevtov pristop pa je očiščen teh 'feel bad' momentov, ampak so njegovi nameni zlonamerni. Po tem kakšen ima nekdo pristop, ne moremo sklepati po njegovih namenih. Slog/pristop je lahko maska.
Andrej
2/10/2022 06:51:13 am
Postajamo družba kjer se tolerančni prag za prenašanje 'feel bad' momentov stalno znižuje. Čeprav marsikateri družbeni kritik trdi da živimo v dobi vsenavzočega narcizma, bi bilo bolje reči, da živimo v dobi 'krhkega narcizma'. Zelo hitro se zlomi, zato ker se je vezno tkivo spremenilo. Identitete so skoz bolj nekaj kar lahko odvržeš in zamenjaš. To pa pomeni dodatno breme odločitve. Če so prej odločitve izhajale iz moje identitete je zdaj mojo odločitev veliko težavneje osmisliti, ker je izginila podlaga. Ker težje osmišljamo se začnemo obnašati intuitivno. To pa pomeni, da 'feel bad' momenti postanejo naši vodiči. Takoj ko pridejo na sceno spremenimo smer. To je lepo prikazano v filmu The Worst Person in the World (2021) kjer spremljamo mlado dekle, ki vsakič ko naleti na nelagodje v svojem življenju spremeni smer. Pa če gre za izbiro smeri študija, ljubimca, kraj bivanja, karierne odločitve, itd. Vsaka odločitev v življenju prinese žalovanje. Žalovanje za ''kar bi lahko bilo''. Ko smo se odločili za eno možnost smo obenem izgubili možnost za druge in to povzroča nelagodje. Zato se danes mladi tako težko odločijo ali pa odlašajo z odločitvijo. Ker mora vse kar počneš imeti neko korist, so nam še nekoristna početja začela povzročati nelagodje, čeprav si bila nekoč vir ugodja.
Reply
Sara L
2/10/2022 09:38:54 am
Če sem pravilno razumela Freuda, inhibicija vzgibov lahko vodi do sublimacije. Torej je določen mera tolerance neprijetnih trenutkov ali frustracij nujno potrebna. Niti misel se ne more roditi brez trpljenja. Brez trpljenja ni zorenja. Z begom le odlašaš kar je neizogibno. To je pa čisto nekaj drugega kar nam dopovedujejo motivacijski guruji in razni promotorji samopomoči.
Reply
Leave a Reply. |
AVTOR
Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu. Arhiv
February 2022
Kategorije
|