DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

O zaplankanosti Slovenije

9/10/2018

5 Comments

 
V času, ko slovenski gospodarstveniki pošiljajo strele nad Levico, češ da zahteva nekaj povsem nemogočega, ker predlaga, da bi vsaj nekoliko resneje razmišljali o davkih, ki jih je treba plačevati, in da bi zaradi njenih predlogov slovensko gospodarstvo nazadovalo, če bi jih sprejeli, se je dobro spomniti, da je Ellen Wood v znameniti knjigi z naslovom Demokracija proti kapitalizmu zapisala natanko tole: nujno potrebujemo kritiko kapitalizma, za katero ponuja najboljše temelje historični materializem. Izraz gospodarstvenikom na žalost bržčas ne pomeni čisto nič, zato ga bom komentiral, kot bi ga stari mami. To bom storil, ker menim, da ima Ellen Wood prav.
Komentar začenjam z branjem nekega drugega besedila, ki je nastalo pravkar, pod njega pa so podpisani ugledni tuji strokovnjaki. Britanski Institute of Public Policy Research, ki ga imajo strokovnjaki za zelo naprednega, je tako pred kratkim objavil poročilo z naslovom Prosperity and Justice for all – A plan for a new economy. Naj se za trenutek zadržim pri naslovu tega poročila, saj je zelo pomemben, obenem pa je tudi zgovoren in povsem razumljiv.
 
Naslov vsebuje nekaj zelo preprostih izrazov ali besed, ki jih je mogoče zlahka razumeti: prosperiteta, pravičnost, vsi, načrt, nova ekonomija.
 
Prosperiteta je sicer tuja beseda, ki pomeni preprosto razvoj, razcvet. Naj ponovim: napredni strokovnjaki resno razmišljajo o razcvetu vseh ljudi, ne le nekaterih, o razvoju vseh posameznikov, ne le elit. Tako razmišljajo najverjetneje zato, ker imajo na voljo dovolj dokazov, da že dolgo živimo v svetu, v katerem nikakor ne znamo ali morda nočemo vzpostaviti pogojev za razcvet vseh ljudi, zato se znova in znova razcvetajo predvsem pripadniki elite. Človek bi pomislil, da je morda res že skrajni čas, da vzpostavimo pogoje za razcvet vseh ljudi. Tako bi razmišljal, če bi poslušal razum. Obenem pa vemo, kako hitro se ljudem zamegli prav razum.
 
Strokovnjaki pa ne razmišljajo le o tem, saj mislijo tudi na pravičnost. Zopet mislijo na pravičnost za vse ljudi, ne le za redke izbrance, kar je seveda edino smiselno. In potem naredijo načrt za novo ekonomijo, za novo gospodarstvo. Ne za staro, zastarelo, nazadnjaško ali kaj podobnega, ne za več istega, ampak za novo, kar pomeni, da ne pogrevajo včerajšnje juhe. Vse to je izjemno preprosto in vsakdo lahko razume, da je očitno napočil čas za resen razmislek o nečem novem.
 
In kaj naj bi to novo bilo, da ne bomo ostali le pri lepih besedah? Poglejmo, kaj pravijo taisti strokovnjaki. Takole pišejo.
 
Naj na hitro omenim, da najdemo v poročilu še eno besedno zvezo: a need for fundamental reform of the UK economy. Potrebna je torej fundamentalna, temeljna sprememba v ekonomiji, sprememba v samih temeljih. Strokovnjaki ne mislijo na lepotne popravke, drobne premike, majhne spremembe, temveč govorijo o tem, kar sem zapisal. In dodajajo: Radical action is needed.
  
Verjamem, da stara mama vse doslej zapisano povsem razume. K novi ekonomiji.
 
Nova ekonomija temelji na novem načinu razmišljanja, ki gre takole: ne zadošča, da skušamo zmanjševati nepravičnosti in neenakosti s prerazporejanjem na podlagi davkov in sistema denarnih spodbud. Zadeve se moramo lotiti pri viru, v strukturi gospodarstva, ki jo podpirajo.      
 
Pri viru torej. Seveda, kje pa drugje? Katero razumno bitje bi se zadovoljilo z navideznimi, lepotnimi popravki, če pa mu razum govori, da bo zaradi takih popravkov vse bistveno ostalo nespremenjeno? Lepotni popravki so namreč kot aspirin, ki ga vzame človek potem, ko izve, da ima raka.
 
Življenje z iluzijami je sicer sladko, toda če zadeve ne delujejo, jih tudi iluzije ne spremenijo na bolje. Podobno nam zavest pravi, da je uživanje rdečega mesa nekaj, kar nam prija, v resnici pa povzroča raka. Nasvet? Na zavest se res ne bi smeli tako močno zanašati, kot se.
 
Spremembe pri viru gospodarstva, prav o teh govorimo, zajemajo nova razmišljanja o plačnih sistemih, lastništvu kapitala, premoženja in bogastva, o delovanju denarnega sistema in pravilih, ki regulirajo trge. Ekonomsko pravičnost, dodajajo strokovnjaki, bi morali vgraditi v same temelje ekonomskega sistema.
 
Tako govorijo razumni ljudje, medtem ko se v Sloveniji nate vsuje toča topovskih krogel, če samo odpreš usta, da bi povedal kaj razumnega, posluša te pa tako ali tako nihče. Pa pravijo, da smo demokratična država in da bomo že kmalu druga Švica!
5 Comments
Janez Ferjančič
9/10/2018 11:06:36 am

Vsega so očitno krivi privatniki in to tisti uspešni. O korupciji znotraj vlade, strank in znotraj birokracije pa nič? Zelo pomanjkljiv in enostranski članek.

Reply
Zlatko Hernčič
9/10/2018 11:38:25 am

Vsega niso krivi le politiki, čeprav je res večina tajkunov in lumpov zelo tesno povazana in zlizana s poltiko. Šešok je bil finančni in gospodarski minister, Stojan Petrič svetovalec vlade Alenke Bratušek, Zagožen minister, če navedem samo tri primere.
Sprenevedanje je bistvo delovanja danasnje protilevičarske propagande. Pravičnost in poštenost sta edina temelja dolgožive družbe.
Spomnimo se na to, kdo je napisal zakone, da lahko za kredit zastaviš nekaj, kar ni tvoje. Nina Plavšak je svetovala in pisala....

Reply
Janez Ferjancic
9/10/2018 11:59:10 am

G. Rutar je navedel zadnje komentarje Levice, ki se ne nanašajo na tajkujne ampak na Akrapoviče in Boscarole, ki so uspeli na pošten način. Stavit vse v en koš je zelo omejeno in dejansko nepošteno.
Ampak problem Slovenije je drugje: to sta birokracija in korupcija. V obeh slučajih smo v samem vrhu v Evropi. In obe, birokracija in korupcija, sta mogoči, ker imamo v Sloveniji praktično samo eno stranko že 25 let, to je anti-Janševa stranka, pod različnim imeni. Ker ni prave desnice, ki jo je Janša že pred leti razbil in si jo prisvojil, levica pač dela stvari na svoj način, to je, dela kar hoče.
Filozofiranje in kritiziranje uspešnih in delavnih posameznikov je en tak način. Za korenito spremembo bo treba prej pomesti pred svojim pragom.

Reply
Armin Krivec
9/10/2018 01:31:39 pm

Hmmm. Zakaj pa ne bi stavili vse v en koš, vsaj kar se tiče davkov. V drugih EU državah npr. Nemčija (23%) se plačuje davek od kapitalskih dobičkov. Pri nas pa je po podatkih (Mladina) Boscarol zgled, ker je v zadnjih 5letih plačeval 14%, medtem, ko Akrapovič znatno manj (po zaslugi zakonov, ki so njim pisani na roko). Zato niti ne čudi njihovo zavajanje po TV, o 50%, celo 70% odstotnem davku!! Uspešna gor uspešna dol, pokazala sta svoj obraz in nam omogočila vpogled v realnost razrednega boja. Konec koncev, tile uspešni posamezniki, zaposlujejo ljudi, izobražene na račun države, dobivajo nepovratna sredstva na račun države (Boscarol 5mio, v zadnjih 5 letih) v gospodarstvo pa prispevajo pičel delež, ker Slovenija v taki ali drugačni obliki zaposluje 900 000 ljudi, le da Boscarole rinejo v ospredje mediji, (kakopak ne bodo men), z namenom, da prepričajo javnost kako je razvoj odvisen od redkih, pridnih in inteligentnih posameznikov. Prav tako birokracija, ki jo omenjate ne piše zakonov v prid povprečnemu Slovenceljnu temveč vprid kapitalu (le zakaj?). In morda se je le potrebno vprašati kakšne motive imajo z zavajanjem javnosti? Boljšo Slovenijo? Seveda, vendar ne za rajo, temveč zase (torej za redke uspešne posameznike) saj oni producirajo mnogo več, kajne? PS(za 5 mio €- bi država izplačevala povprečne plače 100 posameznikom kar štiri leta). Če pustimo populizem ob strani, pogledamo številke in malo razmislimo, ne bi smelo biti težko uvideti realno sliko ekonomske neučinkovitosti. Žal po "naključju" taista birokracija poskrbi za zakonsko kompleksnost iz katere se, da sklepati na različne načine (dajatve tu, olajšave tam, sredstva tu, sklad tam etc.) in v medije pridejo različne zgodbe, tiste o 70% obdavčitvi, ali pa tiste o Kajmanskih otokih. Le kdo bi vedel kaj je res in kaj ne? Pes laja karavana gre dalje.

Reply
Boris-j
9/10/2018 04:43:57 pm

Neoliberalni kapitalizem hoče biti tesna ladja in z vsemi svojimi norostmi pluti mirno naprej. Ko Levica predlaga malce večji davek na dobiček, malce večje minimalne plače, se mainstream mediji sprašujejo ali gre za "sovražni govor do podjetnikov". Tako je bilo v zadnji Tarči.

A na tej navidezno tesni ladji mora nekje udariti ven in to se tudi dogaja. V tej slabi neoliberalni realnosti kot gobe na dežju rastejo tudi slabe fikcije. Zato je včasih vtis, da je migrantstvo že najpomembnejša tema v galaksiji. Če vprašate najbolj goreče desne zagovornike neoliberalizma, tudi je. Le zakaj?

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog