DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Nova politična zgodba za novo družbo?

6/10/2018

2 Comments

 
Kaj verjame, kaj želi, kaj potrebuje polovica državljanov Slovenije, ki ne hodi na nobene volitve, na nobene referendume in se ne udeležuje nobenih javnih shodov, na katerih posamezniki navadno protestirajo proti nečemu in izražajo svojo voljo, kot se reče? Potrebuje novo politično zgodbo ali ne? Jo sestavljajo, polovico namreč, medsebojno ločeni posamezniki kot učinki izjave Železne gospe, da družba ne obstaja? Živimo v obdobju, v katerem družba zares ne obstaja (več)? In kakšna bi lahko bila nova politična zgodba za novo družbo, saj družba ne izgine že samo zato, ker je nekdo rekel, da ne obstaja?

Obstaja nekaj žargonskih izrazov, s katerimi opisujejo strokovnjaki obdobje, v katerem živimo: toksična ideologija, skrajna tekmovalnost med ljudmi, ultimativne oblike individualizma. Nastajajo, se širijo in vplivajo na ljudi, uničujejo upanje na skupno delovanje in skupne cilje življenja. Je vse to mogoče dokazati?

Polovica odraslih državljanov Slovenije bi na vprašanje lahko odgovorila na dva načina.

Prvič. V resnici nam gre tako dobro, da nam je čisto vseeno, kaj delajo politiki in kaj nam obljubljajo, ker na kapital itak ne morejo vplivati, dobre alternative pa tudi ne znajo misliti.

Drugič. Svet je dejansko f*** up, zato želimo zadnje dneve preživeti v miru in tako, kot nam je všeč. Za politike in upravljavce družbenega življenja nam kratko malo dol visi.

To sta dve možni razsežnosti nove politične zgodbe ali novih političnih zgodb, v katerih je gotovo nekaj paradoksnega, saj niso povedane, pa so vseeno zgodbe.

Lahko taka nova politična zgodba vpliva na ljudi tako, da začnejo množično sodelovati pri oblikovanju politike pripadnosti, kot jo imenuje George Monbiot v knjigi z naslovom Out of the Wreckage (izšla junija 2018)?

Vprašanje se mi zdi privlačno, kar pomeni, da se želim z njim resno ukvarjati.

Dosedanji študij psihoanalize mi je pomagal dojeti globoko resnico sveta, v katerem živim, saj je psihoanaliza čisto nekaj drugega kakor tehnika ali metoda psihoterapevtskega zdravljenja.

Zares je bilo vznemirljivo v mladosti prebirati dela svetovno uglednega nevrologa oziroma nevroznanstvenika, ki je že na fakulteti študiral tudi filozofijo, potem pa tako rekoč v nekaj korakih spoznal, da pacienti, ki se odločijo za analitični proces, niso zgolj osebki, ki jih je treba pozdraviti, temveč so zastopniki možnosti, ki je notranja simbolnim procesom, ki so jim vseskozi že podrejeni, sama možnost pa je radikalna: ne zdravje, ne prilagoditev družbi, ne normalnost, temveč – nekaj novega.

Psihoanaliza se tako ne rodi kot terapija ali tehnika zdravljenja nevrotikov, temveč se rodi kot radikalna spoznavna praksa, neposredno povezana s filozofijo, praksa spoznavanja same resnice sveta, ne le pacientovega trpljenja, simbolna praksa, v kateri odkrivamo resnico sveta, ki zato ni tam zunaj, v zunanjem objektivnem svetu.

Resnice zato ni treba primerjati z objektivnimi stanji sveta, saj kot notranja samim simbolnim procesom spoznavanja in razumevanja sveta že ponuja standarde, za katere sprva naivno verjamemo, da jih bomo našli v objektivnem svetu, neodvisnem od simbolnih procesov.

Notranje nekonsistentnosti samega sveta in vsakega simbolnega procesa zato vedno znova sesujejo poskuse teh, ki želijo spoznati svet, da bi se nekako otresli vsega in segli k samemu Absolutu. Kaj naredi psihoanaliza?

Ni res, da sega analitik v pacientovo podzavest, ki je kajpak skrita njegovi zavesti in je revež ne more razsvetliti, zato za njegovim hrbtom vpliva na njegovo vedenje. Analitik naredi nekaj radikalnejšega.

Ve, da obstaja nezavedno, ne podzavest, ve, da obstajajo nezavedni fragmenti, potlačeni delčki zgodovine, delčki, ki sploh še nikoli niso bili zavestni, ve, kako nastajajo simptomi kot šifrirane tvorbe, ve, kako jih dešifrirati. To ve, velja pa še nekaj drugega.

Ve, da mora pacient vzpostaviti transfer do njega, da mora verjeti, domnevati, predpostavljati, da nekaj ve. Pacient ne ve, kaj naj bi analitik vedel, ta pa ve. Ve, kako interpretirati simptome, nezavedno potlačeno, ve, da analitični proces prestavi pacienta iz enega simbolnega sveta, v katerem nastajajo simptomi, zaradi katerih trpi, v drugega.

Drugi svet seveda ni nič bolj normalen, saj ne obstaja absolutni kriterij normalnosti, je pa drugačen, če upoštevamo razmerja med univerzalnim in partikularnim. Kot tak je boljši, ker je bolj zavezan univerzalnemu in manj partikularnemu.

Je mogoče narediti nekaj takega tudi v obsegu družbenega življenja, ne le življenja posameznega pacienta?
2 Comments
Ljubljana link
6/10/2018 02:41:20 pm

Knjiga, ki jo omenjaš (v duhu časa si dovolim tikati te), je izšla 5. septembra 2017, kar zlahka preverimo na avtorjevi spletni strani. Dodajam link: http://www.monbiot.com/books/

Reply
San Francisco
6/12/2018 03:51:10 am

Knjiga, o kateri je govora, je prvič izšla septembra 2017, junija 2018 pa je doživela ponatis, kar priča o tem, da so ideje, o katerih je govora, še kako žive.
Avtor tega bloga je o knjigi že pisal, dodajam dva prispevka iz nekega drugega bloga, na katerem smo lahko pred časom brali njegove misli:

https://cirius-inkluzija.blogspot.com/2017/09/zivljenje-v-kupoli-in-politika.html

https://cirius-inkluzija.blogspot.com/2017/11/najini-dusi-ponoci.html?m=0

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog