Greta Thunberg ima prav. Nastaja nova moda. Zaznamujejo jo besede, kot so: zeleno, trajnostni razvoj, etično, podnebno nevtralno, brezogljično, pošteno. Kar je izjemno zahtevno, bo nova normalnost. Tak bo vtis. Zahtevna dejanja, nikoli ni lahko biti etičen, moralen ali pošten, bodo vsakdanje rutine. Vsi ali skoraj vsi bodo nenadoma etični, pošteni, nevtralni in trajnostni. Mislim tudi na korporacije, oligarhije in elite. Ljudem se bodo prikazovali kot nosilci nove odgovornosti za preživetje, kot da se lahko business as usual spremeni čez noč. Tudi modna industrija in industrija pridelovanja hrane, ki sicer nagovarjata ljudi k orjaški potrošnji rdečega mesa in modnih oblačil, bosta prevzeli novo javno podobo. Vse bo zeleno, zdravo in trajnostno, čeprav ne bo. Ni namreč dobičkov brez velikih vlaganj in brez velike potrošnje. Oblačila je treba menjati skladno z modnimi zahtevami ali trendi, rdeče meso naj bi bilo zdravo, če poslušate zdravnike. Živali trpijo, vendar jih na koncu hitro in humano zakoljejo, nam pravijo, industrija modnih oblačil pa je poštena, kar pomeni, da so delavci iz dežel v razvoju, kot jih imenujejo, pošteno plačani, čeprav delajo in živijo v bednih okoljih. Kot rečeno: nenadoma je vse pošteno, moralno, etično, zeleno in trajnostno. Tako mora biti, taka so nova pričakovanja, ljudje se morajo prilagoditi. Celo radikalne spremembe sistema življenja, ki jih terjajo podnebne spremembe, so po novem mala malica, Marx in Lenin pa sta le pozabljeni figuri, ki nista imela pojma o družbenem življenju ljudi. Od jutri naprej se bo vse radikalno, revolucionarno, dramatično spreminjalo, kot bi bile družbene spremembe stvar preproste odločitve teh, ki so sicer konservativni in imajo celo psihopatske osebnostne lastnosti, ki jim omogočajo preživetje v vse bolj surovem, brezobzirnem in tekmovalnem svetu biznisa, profitov, vlaganj in uspehov. Pravijo, da besede niso pomembne. da je vseeno, kako se kaj imenuje. Objektivna realnost je pač objektivna, kakorkoli jo že imenujete. Je tamle zunaj in mi smo del nje. Resnično, če je treba nekaj imenovati etično, če je taka zahteva, če je tako pričakovanje, preprosto zamenjamo ploščo. Rečemo, da je neko dejanje etično, in smo mirni. Objektivno je vse, kot je bilo, le imenuje se drugače. Stara lekcija. Dejansko je vseeno, je pisal že Platon, katero besedo uporabimo, če hočemo povedati, da je pred nami slon. Lahko se dogovorimo, da ga od jutri naprej imenujemo žblj. Vsi bomo vedeli, na kaj se beseda nanaša, sloni pa bodo še naprej jedli listje in se sprehajali naokoli, imeli pa bodo tudi okle, velika ušesa in dolge rilce.
Torej je vse skupaj stvar preprostega dogovarjanja. Revolucionarne družbene spremembe se bodo dogajale že samo zato, ker jih bomo tako imenovali. Zaradi novih besed bo življenje nenadoma zeleno, harmonično, mirno, urejeno, čisto, trajnostno, vse se bo razvijalo na bolje, zlasti stari ljudje pa ne bodo več osamljeni, depresije in samomorov bo vse manj, družbene razlike se bodo zmanjšale in bodo poštene ali fair, elite in oligarhije ne bodo več elite in oligarhije, denar bo pošteno porazdeljen in milijarderji bodo po novem samo še milijonarji. Le da se vse to ne bo zgodilo. Eno je namreč poimenovanje, čisto nekaj drugega pa je delovanje. Slonu lahko rečem žblj, družbene spremembe pa se ne bodo zgodile brez akcije. Lahko rečem, da sem za spremembe in da mi je všeč zelena prihodnost, ki vodi k brezogljični in nevtralni družbi, potem pa se še naprej obnašam tako, kot mi ustreza že vsa ta leta. Magično razmišljanje ne bo spremenilo ničesar, ustvarjanje modnega vtisa, kako radikalen sem, takisto ne.
0 Comments
Leave a Reply. |
AVTOR
Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu. Arhiv
February 2022
Kategorije
|