DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Neprofitabilno – 5.

8/22/2020

2 Comments

 
Ljudje nimamo nobenega dostopa do realnosti, ki bi bila neodvisna od našega razmišljanja o njej – od našega dostopanje do nje. Ne moremo misliti realnosti tako, da je ne mislimo. Ne moremo niti reči, da je tam, neodvisna od nas, ker za to potrebujemo jezik. Če hočemo karkoli reči o realnosti, potrebujemo jezik. Ne moremo izstopiti iz njega, da bi kaj rekli o realnosti – na primer to, da je neodvisna od našega izrekanja o njej. V tej perspektivi je povsem nesmiselno reči, da je Hegel zastarel in presežen filozof. Ko na primer trdi, da je naš odnos do realnosti vselej njeno konceptualiziranje. V takem spoznanju ni ničesar zastarelega – vselej bo tako, ker bomo ljudje mislili realnost. Preprosto je ne moremo ne-misliti. Še več: ko jo mislimo, vselej že tudi mislimo, da jo mislimo, mislimo, kako jo mislimo. Naš odnos do realnosti je torej tak, da  ga mislimo. Ni res, da ga zgolj imamo. In ko ga mislimo, se dogaja to, kar ugotavlja Hegel: konceptualno gibanje. Koncepti namreč niso le nekakšni vnaprej izdelani vzorci, ki jih izdelane polagamo na realnost, da bi jo pojasnili in razumeli. Ne, konceptualno gibanje je vgrajeno v misel – ta ne more obstajati drugače kot skozi gibanje – ne more mirovati. Misel torej je gibanje. Je konceptualno gibanje. In ni neodvisno od realnosti, od tega, kar je, kajti tudi to je gibanje – natanko konceptualno gibanje. Realnost je gibanje, ni statična danost tam zunaj, misel, ki je vselej del realnosti, je gibanje. Ničesar ne moremo narediti, ne da bi se pri tem gibali. Smo delčki realnosti, ki je konceptualno gibanje.
Kar mislimo se zaradi konceptualnega gibanja vedno znova vrne. Misel se torej vrača k sebi, upogiba se vase, misli sebe kot konceptualno gibanje, saj je del realnosti. Konceptualno gibanje misli konceptualno gibanje. Ideja je tako vselej že na delu – tudi v sami materiji. Ne obstaja najprej materija, ki dolgo časa čaka na človeka, da bi jo opisal in pojasnil – ideja je vselej že tam.
 
Vrača se k sebi, k svojemu jedru, ki je brezno niča. Kot proces pomeni proizvodnjo, ustvarjanje, spočetje, kot bi rekel Hegel. Ni le nekakšno kroženje in ponavljanje istega. Koncepti, brez katerih ni konceptualnega delovanja, imajo vsebino, so vsebina, ki je zaradi gibanja in z njim natanko določena. Človek zato že od samega začetka ni svoboden, da ima svoja subjektivna mnenja, da misli, kar pač hoče, kar mu pade na misel. Daleč od tega.
 
Ljudje določamo, ko mislimo in kar mislimo. Naše konceptualno gibanje določa vsebino in obliko tega, kar mislimo. Vrača se k sebi, se pravi h gibanju. Torej ni vseeno, kaj mislimo, kot ni vseeno, k čemu se vedno znova vračamo. Naše gibanje je lahko tudi neproduktivno.
 
K čemu natančno se torej vračamo? Morda je Heglov največji miselni dosežek spoznanje, da realnost ni niti odvisna od uma (kot da jo ljudje nekako ustvarjamo s svojim razmišljanjem) niti neodvisna od njega (kot nekakšen kup snovi ali materije tam zunaj nas). Zadeva je zapletenejša.
 
Hegel: tako um kot realnost imata isto ontološko strukturo. Ljudje torej ne projiciramo uma v realnost, temveč je realnost že umna. Kako bi bilo sploh mogoče misliti um zunaj realnosti? Ko um prepoznava dinamično strukturo samega sebe, obenem spoznava isto dinamično strukturo same realnosti.
 
Vselej se torej nekaj dogaja in nas mora zanimati resnica dogajanja. Zakaj bi nas morala zanimati? Zanimati bi nas morala, ker nas vselej že (objektivno) zanima. Ničesar ne moremo storiti, da nas ne bi zanimala. Resnica realnosti, ki jo lahko spoznamo, obstaja le, če obstaja tudi resnica koncepta – sicer resnice ne bi mogli nikoli spoznati in razumeti.
 
Koncepte vselej že uporabljamo, le da ni nujno, da nas zanima resnica našega uporabljanja. Platonovo votlino zato zapusti en sam človek.
2 Comments
Nada
8/22/2020 08:50:01 am

Ob stavku “ideja se vrača k sebi, k svojemu jedru, ki je brezno niča” sem se spomnila svojega “miselnega napora” ob premišljevanju kaj je človek v resnici…gre za BIT človeka (hkrati pa je to oznaka v računalništvu)…in redki so trenutki, ko pristanemo v občutku “niča”…v občutku večnosti…je to morda hipec človeške realnosti??

BIT

Mogoč je čudež, ko se čas ustavi,
ko žalost ali sreča dosežeta svoj vrh.
Drobec časa takrat postane večnost;
telo zazna resnico: časa ni.

Nič ni pomembno vse okoli,
nič ega ne dodajamo resnici,
v nič spreminja se vesolje
telo: brezčasen prostor v miru.

Življenje naše eno - dojema ure, časa ne!
Deljenje ena z nič pomena nima...
Morda pa to je teorem življenja?

Izjemni čas je le trenutek niča v človeku;
takrat v večnosti deli se ena z nič.
Samo takrat je bitje bit.

Reply
John wajn
8/22/2020 03:18:47 pm

Tocno to se s svojo zeno vedno znova pogovarjava ko kuhava kosilo. Dialog celo nadaljujeva med kosilom, ko so navzoci otroci. Tudi oni se radi vkljucijo v pogovor.

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog