DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Neprofitabilno – 3.

8/19/2020

3 Comments

 
Nekdo mi je napisal pismo in me v njem vprašal, zakaj pišem tako banalne bloge, ki jih vsakdo razume, zakaj ne dam od sebe česa več. Presenečen nad pismom v senci košate fige odgovarjam.
Vzemimo v pretres znamenito tezo o ortogonalnosti, ki jo zagovarja švedski filozof Nick Bostrom. Teza je tale: končni cilj delovanja sistema je lahko neodvisen od njegove inteligence. Inteligenco razumemo kot način delovanja, s katerim sistem rešuje kompleksne probleme in skuša doseči kompleksne cilje.
 
Očitno je, da je na primer človek lahko super inteligenten, a hoče doseči cilj, ki pomeni teroristični napad na nedolžne ljudi. Je to mogoče? Seveda je. Kaj to pomeni za nas?  
 
Pomeni, da človek samo zato, ker je inteligenten, ni tudi nujno moralen ali etičen. Da bi torej dobro razumeli človeka, moramo vedeti nekaj o njegovi inteligenci in nekaj o ciljih, h katerim teži.
 
Bostromova teza pravi, da je človek bitje, ki lahko ustvarja cilje, h katerim teži, da ni vpisano v tkanino vesolja, katere cilje naj bi dosegel. Recimo, da je svoboden. Lahko izbira cilje, h katerim hoče, lahko jih misli, lahko jih izumlja. Ne more pa izbrati čisto vsakega, ker je genetsko omejen.
 
Umetna inteligenca ni genetsko omejena. Razlika med ljudmi in umetno inteligenco je zato lahko pomembna, kajti ljudje so evolucijsko in genetsko omejeni, zato je nemogoče pričakovati, da bodo vsi presegli svojo egoistično naravo in se vedli etično. Vedno znova bodo dajali prednost svojim pred njimi, vedno znova bodo diskriminatorni, vedno znova bodo nekoga izključevali, ovirali, sovražili etc.
 
Pri umetni inteligenci je drugače – lahko je veliko bolj etična kakor večina ljudi. Razlika nam veliko pove o ljudeh, ki vedno znova trdijo, da nekaj vedo, da imajo veliko znanja, da so inteligentni, morda celo zares so, toda vse to jim nujno ne pomaga, da bi se do drugega človeškega bitja vedli etično. Ali bi se morali?
 
Ključ do odgovora na to vprašanje je zavest. Brez nje človeška bitja ne moremo ustvarjati smisla in pomena lastne eksistence. Poleg tega nam zavest pravi, da je vsak človek odvisen od drugih ljudi in drugih živih bitij, ki jih ima na primer za hrano, da ne more živeti in preživeti sam. Torej mora skrbeti zanje, saj hoče preživeti in se reproducirati. Skrb in odgovornost za drugega pa sta temelja etičnosti. Inteligenca brez etičnosti je torej premalo za preživetje z zavestjo opremljenih človeških bitij.

Če torej hočemo preživeti in dosegati kompleksne cilje, moramo skrbeti za inteligenco plus etičnost.
 
Humanistična misel, ki izhaja iz etičnosti, pa na žalost med ljudmi še dolgo ne bo prevladala. Ni šans. Prevladoval bo neoliberalni žargon, ker bo kapitalizem še dolgo tukaj. Kako to vem? Vem, ker sem dojel, da je imel Foucault prav, ko je dokazoval povezave med oblastjo in vednostjo. Humanistična misel bo vedno v opoziciji, saj ne mara za oblast. Povezave med oblastjo in vednostjo slonijo na dejstvih, informacijah, na potrebi po novih informacijah in dejstvih. Humanistična misel nima tu nobenega mesta. Šolanje je še vedno v glavnem za dejstva in informacije, za izdelano znanje, manj za humanistično misel.
 
Humanistična misel se pričenja kot pripoved, kot naracija, kot izraz zmožnosti človeških bitij za imaginacijo, zamišljanje. Ali natančneje.
 
Humanistična misel je izraz zmožnosti, da se človek postavi v čevlje nekoga drugega, da se postavi na različne simbolne kraje, od koder razmišlja o svetu in o tem, kar je v njem, da bi ustvaril pomen in smisel. Takih krajev je neskončno veliko.
 
Ni en sam in ne obstaja tak kraj, da bi lahko zanj rekli, da je pravilen in da so zato vsi drugi bolj ali manj napačni. Ljudje pa so še vedno pripravljeni razmišljati predvsem na način prav – narobe.
 
Martha Nussbaum ima absolutno prav, ko zapiše, da sta bistvena dela demokratičnih edukacijskih praks kultiviranje zmožnosti za empatijo in sočutje. Tako kultiviranje pa se ne začne v šoli, ampak se mora začeti v družini. Pri vzgoji otrok torej. Pri vzgoji za inteligentno delovanje in etičnost.
3 Comments
Nada
8/20/2020 12:41:15 pm

Vsekakor se vse začne pri izobraževanju in celovitem razvoju človeških potencialov v smislu znanja, etike, empatije itn.
Vendar pa se nahajamo globoko v sistemu (neoliberalni kapitalizem), ki utrjuje piramidno strukturo; zgoraj bogati, spodaj revni; zgoraj peščica dobro izobraženih in spodaj množica z znanjem brez širine (mislim predvsem to, da se v učnih načrtih črtajo “umetniški predmeti” na račun “uporabnih”).
Dr. Svetlana Slapšak je dobro rekla, da imata kapitalizem in patriarhat izredno sposobnost prilagajanja. Cerkev pa je sploh primer trdne piramidne strukture, ki jo s preizkušenimi metodami vceplja vernikom in to že od otroštva (neomajno spoštovanje hierarhije, vera v neosnovane obljube…).
Nahajamo se v družbi, kjer starši nimajo dovolj časa za vzgojo otrok: tisti, ki delajo, delajo za dva ali tri in so ves čas od doma; tisti, ki so brez službe, so zagrenjeni, in slabo vplivajo na otroke in tam, kjer so revni, je za troke sploh težko…
Naša zahodna družba je pri polni mizi revna.
Ko pa pogledam svet globalno, ne vidim izhoda, ker se neoliberalni kapitalizem širi povsod.

Reply
Sifu
8/20/2020 02:41:32 pm

Eticnost kot jo omenjate bi lahko enacili s custveno inteligenco. Vas blog mi je vsakic znova v intelektualni izziv. Med branjem dojemam, da vam ne sezem do pet. Vcasih stavek prebetem veckrat, da ga probam dojeti, kot se rece- se zamislim in berem dalje. Razmisljam... Custvena inteligenca, pravijo je pomembnejsa od inteligence ki je merljiva. Tako pravijo. Je bolj pomebna za danasnji cas. Clovek je bolj empaticen, se bolj pribliza sogovorniku, ga poslusa, mu sledi, ga spremlja in se z njim dejavno pogovorja... Vse prav. To je v cloveku. Tak se lahko rodis, sam pa verjamem, da tak postanes. Zaradi svojega razvoja, okolice, misli,... Nesteto misli mi prihaja na pamet, ko zjutraj na vse zgodaj odrnem s svojim psom v bliznji hrib. Misli zbezijo v notranjost uma in sredi narave me navdahne pozetivizem, ki se ga pred odhodom nisem upal niti sanjati. No morda le. Zato sem tudi sel.
Za telo in duso. Vcasih razmisljam tudi o ljudeh, ki so depresivni, ansiozni,... Ko si sam in ko grizes v breg, se skozi pot, kapljico po kapljici problemi iztekajo iz telesa. Na vrhu si sam. Srecen da si ziv in brez tezav, vsaj manjsih, ki si jih imel pred odhodom. Vsekakor so pa manjse kot vceraj. In tako zopet znova.
Vazen ja ta trenutek. Zdaj. Descartes je rekel, mislim torej sem. Kaj pa ce bi ga nadgradili in bi samo rekli, jaz sem. G. Rutar bi lahko vec povedal na to temo.
Nas poeticni avtor lepo pravi v svoji pesmi. Ko si sam s sabo nisi sam, ker si sam s sabo. Torej nisi sam. Sta dva!

Reply
kami
8/20/2020 02:58:59 pm

Custva niso inteligentna zato custvena inteligenca je prazen pojem. Za eticnost pa so potrebme tudi druge stvari, ne samo inteligenca in ne samo custva, temveč tudi znati/(biti pripravljeni) se postaviti v cevlje drugega, svoje vrednote pripravljen presoditi in jih znova ovrednotit, pripravljen sprejeti resnico in zavreči imanentne iluzije ...

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog