Kako nerazumno ali neracionalno se vede človeštvo pod vodstvom gigantskih korporacij in bajno bogatih posameznikov oziroma njihovih lastnikov, je razvidno tudi iz tega, kar sledi. Iz dneva v dan tako ne poslušamo le, naj razmišljamo s svojo glavo, naj bomo kreativni in naj kritično mislimo, poslušamo tudi lajno o gospodarski in vsakršni rasti vsega. Videti je, da so nekateri ljudje prav obsedeni z rastjo; obsedeni so tako močno, da pride na misel beseda manija. Nekateri avtorji tako že zelo dolgo govorijo o maniji rasti (growthmania). Na primer. Davnega leta 1983 izide članek z naslovom Growthmania or Sustainable Economy (Manija rasti ali trajnostno gospodarstvo) (Jack Mundey, Australian Left Review, zima 1983, str. 60–62). Govorjenje o trajnostni rasti tako ni staro nekaj let, kot se zdi marsikomu, nekaj let je zgolj modno, temveč je staro vsaj nekaj desetletij, le da leta 1983 večina politikov, voditeljev in drugih ljudi niti približno ni bila pripravljena razmišljati o naslovu tega članka. V resnici pa sega razmišljanje o problematičnosti rasti še dlje v preteklost. Leta 1974 tako izide članek z naslovom Steady-state economics versus growthmania: A critique of the orthodox conceptions of growth, wants, scarcity, and efficiency (Ekonomija v stanju dinamičnega ravnovesja v primerjavi z rastjo: kritika ortodoksnih konceptov rasti, želja, pomanjkanja in učinkovitosti) (Herman E. Daly, Policy Sciences, 1974, št. 5, str. 149–167). Skoraj pol stoletja mineva od takrat. Manija je kajpak iz reda patološkega. Tega nikakor ne bi smeli pozabiti, ko nam spet pride na misel želja, da bi se po pandemiji vračali v nekakšno normalnost. Kar je normalno, je namreč v resnici patološko skoz in skoz.
4 Comments
Nada
1/14/2021 01:29:13 am
In potem dobim nasvete - nekako takole:
Reply
Andrej
1/14/2021 02:09:29 am
''Kako noro daleč so pripravljeni ljudje iti, da bi se zabubili v svoje fantazije ali sanje...'' pravi režiser Lance Oppenheim o svojem novem dokumentarcu Some Kind of Heaven (2020), ki lepo ponazarjajo Freudove besede, da ljudje ljubijo svoje iluzije celo bolj kakor sebe.
Reply
Nada Trzan-Herman
1/14/2021 11:08:14 pm
Grozno! V iluzije drvi ves svet!
Reply
Andrej
1/15/2021 01:50:21 am
Tudi pri nas se že kažejo obrisi želje po elitnih domovih za upokojene zdravnike.
Reply
Leave a Reply. |
AVTOR
Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu. Arhiv
March 2023
Kategorije
|