Sprejel sem povabilo. Predaval bom o sodobnih oblikah komunalnega, skupinskega narcizma. Predvsem o tem, kaj se dogaja s sodobnim egom ljudi. O tem, kar je že dolgo znano in je ameriški psiholog William James imenoval načelo osrediščenosti jaza (self-centrality principle). To načelo je tako močno, da se mu redki ljudje uprejo in najdejo drugačne poti za osebnostno razvijanje. Tako močno je, ker poganja narcistično prepričanost vase, ki jo je izjemno težko preseči. Morda v tej luči ni čisto zgrešeno povedati, da je te dni v Vietnamu sodišče obsodilo človeka na pet let zapora, ker je širil smrtonosni koronavirus in kršil stroge ukrepe za preprečevanje njegovega širjenja, kot berem v današnji številki časnika The Guardian. Ego ali jaz je zaradi osrediščenosti, ki je v resnici iluzija, zmožen vključiti v svoje življenje in delovanje vse dejavnosti, s katerimi se sreča. V zadnjih letih oziroma desetletjih tudi duhovnost. Tamle zunaj se zato sprehaja veliko narcisov, ki so prepričani v pomen duhovnosti in v tole.
Jaz sem tako sposoben v razumevanju sveta in tega, kar se dogaja v njem, da vem o njem več kakor drugi ljudje. Ti so vse premalo razsvetljeni in prebujeni, ozaveščeni in poučeni. Jaz sem bolj v stiku s seboj in bolje poznam samega sebe, kot se poznajo drugi ljudje. Čisto premalo vedo o sebi, premalo se poznajo in so malo omejeni. Jaz zaznavam stvari, ki jih drugi ljudje spregledajo, zato mene ni mogoče dvakrat spraviti na led kot tistega pregovornega osla. Jaz sem bolj v stiku z lastnim telesom kakor drugi ljudje, bolje skrbim za njega in sem bolj zdrav. Jaz pravim, da bi bil svet boljši in lepši, če bi bilo na njem več takih ljudi, kot sem jaz. Aroganca in pretirana samozavest ega sta močna vzvoda skupinskega narcizma, ki spodjeda imunski sistem kulture. Pomagata namreč širiti neracionalne ideje. Take slabe ideje so kot virusi ali paraziti v umu. Lahko uničijo lastnega gostitelja, ne da bi se ta zavedal, kaj se mu dogaja. Slabe ideje kot virusi vztrajajo in se širijo, medtem ko se ego ljudi krepi, povečuje in je paradoksno razsvetljen ali prebujen, kajti v resnici je iluzija, ki zase ne ve, da je iluzija. Ko se povečuje, se povečujejo iluzije, to pa je lahko nevarno. Iluzije se širijo, ljudje jih sprejemajo, ker si vsakdo po malem želi, da bi se tudi njegov ego napihnil in povečal. Prepričan v lastno duhovnost, je tako zaverovan sam vase, da ga ni mogoče prepričati v nasprotno. V obdobju pandemije novega koronavirusa je zato treba združiti sile ter krepiti imunski sistem kulture in uma. Resnično, živimo v času, v katerem se moramo cepiti tudi proti kognitivnim okužbam, ne le proti novemu koronavirusu.
1 Comment
Andrej
9/7/2021 01:33:59 am
Skupinski narcizem in kognitivnih obužb se loti Amanda Montell v svoji knjigi Cultish: The Language of Fanaticism in obravnava vse od klasičnih sekt (Jim Jones, Scientologije...) do NLP, zdrave prehrane, fitnesa, wellnesa, anticepilcov in tudi sodobnih zagonskih podjetij, da pokaže kakšno vlogo ima pri tem jezik. Kako nas uporaba posebnega besedišča (novoreka ali 'smetoreka') kognitivno okuži.
Reply
Leave a Reply. |
AVTOR
Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu. Arhiv
February 2022
Kategorije
|