DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Cena uničevanja

11/13/2021

7 Comments

 
Ob koncu konference v Glasgowu so se delegati vnovič postavili pred kamere in se pustili snemati. Na fotografijah so nasmejani in z dvignjenimi rokami nekoga pozdravljajo. Koga? Za koga so nasmejani, čemu so nasmejani in zakaj mahajo z rokami? Prvi odgovor na vprašanja je kajpak pri roki: ker je tako prav, ker se tako spodobi, ker je tako pač v navadi. A ker sočasno beremo sklepni dokument konference, se lahko strinjamo z Mary Robinson, nekdanjo komisarko ZN za človekove pravice:  Cop26 je dosegel nekaj napredka, vendar niti približno dovolj, da bi se izognili podnebni katastrofi. Medtem ko so milijoni po vsem svetu že v krizi, je v Glasgow prišlo premalo voditeljev s krizno miselnostjo. Ljudje bodo to videli kot zgodovinsko sramotno opuščanje dolžnosti. Voditelji so to okno priložnosti podaljšali za eno leto, da bi preprečili najhujšo podnebno krizo. Ali jo zares bodo? Naj potegnem vzporednico, da bo jasno, kaj hočem povedati.
Včasih se sprašujemo, zakaj se dogajajo norosti, zakaj se nekateri politiki obnašajo vulgarno, primitivno, celo neumno in destruktivno ter vlečejo za seboj množice. Naivnost nam veleva, da si rečemo, da ne razumemo, kako je to mogoče. A obenem imamo občutek, kot da se vse skupaj dogaja po nekakšni nujnosti. Vtis imamo, da je na delu nevidna sila, neznani mehanizem, ki se mu ne moremo ogniti, ki ga ne moremo ustaviti, saj ga še poznamo ne.
 
Berem knjigo z naslovom The Wages of Destruction, ki jo je spisal Adam Tooze. To je izvrstna zgodovinska in ekonomska knjiga o razvijanju in propadanju nemškega gospodarstva pod Hitlerjem.
 
Pred njegovim prihodom na oblast so bile evropske države, zgodovinsko vzeto, pred velikim izzivom, da se ognejo temu, kar je bilo (skoraj) neizogibno. Močan dejavnik na obzorju je bil ameriški način življenja, ki je bil tako očiten v filmskih izdelkih iz Hollywooda, kot poudarja avtor knjige. In dodaja, da nikakor ne gre pozabiti dejstva, da v istem času milijoni Nemcev živijo izjemno skromno, v stanovanjih brez elektrike in brez kopalnic. Medtem ko hoče družbena elita še več ameriškega načina luksuznega življenja, je večina v povsem drugačnem položaju. Zakaj je to dejstvo pomembno?
 
Ker je Hitler človek, ki ima v svoji glavi idejo, da bi spremenil red sveta in tok zgodovine, da bi nastopil na globalnem odru, na katerem so svetovne sile že tekmovale med seboj in se bojevale za vire energije. V tej luči Hitler nikakor ni osamljeni norec, ki se mu je zmešalo zaradi grandioznih idej. Ne, ne, take ideje so takrat že v zraku.
 
Nemška gospodarska mobilizacija, poudarja Tooze, je po letu 1933 zares epohalna: oboroževalni program Tretjega rajha je bil največji prenos virov v kapitalizmu v mirnem času dotlej (str. xxv). To se je dogajalo, čeprav nemško gospodarstvo ni bilo niti približno sposobno oborožiti dovolj velike vojske, da bi država tekmovala z velesilami. Hitler zato septembra leta 1939 nima pojma, kako premagati svojega največjega tekmeca, Britanski imperij, dodaja avtor knjige. Zakaj gre kljub temu v vojno?
 
Na tem je res nekaj norega, vendar moramo biti natančni. Vojna je bila neizogibna, pravi Tooze (str. xxvi). Napetosti med velesilami so bile preprosto prevelike. Bilo je le vprašanje, kdaj bo izbruhnila vojna. Res jo je sprožil Hitler, vendar je ni sprožil zaradi lastne norosti, temveč zato, ker je bila neizogibna.
 
Zgodovinska lekcija pa ni le del zgodovinopisja, temveč bi morala biti tudi izhodišče za razmišljanje o naši prihodnosti. Razlog je preprost.
 
Še vedno obstajajo neizogibnosti, obstajajo mehanizmi, zaradi katerih se morda ne bomo ognili podnebnim katastrofam epskih razsežnosti. Nasmejani obrazi politikov so le tragični in nekoliko bizarni izraz nemoči.
7 Comments
alex
11/15/2021 11:28:38 pm

"Bilo je le vprašanje, kdaj bo izbruhnila vojna. Res jo je sprožil Hitler, vendar je ni sprožil zaradi lastne norosti, temveč zato, ker je bila neizogibna." - Tovariš Rutar. Ali lahko to bolj natančno pojasnite? Vse prevečkrat napišete kaj ključnega brez nadaljevanja.
S spoštovanjem, Alex

Reply
Andrej
11/16/2021 05:19:02 am

Vojna je bila neizogibna zaradi strukturnih vzrokov. Ekspanzije imperijev v tretji svet v 19. stoletju, kolonializem, osvajalski pohodi, 'širjeje trgov'... Kolonializem je bil nenadomestljiv laboratorij za genocide 20. stoletja. Stranski učinek 'civilizacijskega poslanstva', ki so ga opravljale zahodne kolionalne sile, so bili zverinski pokoli in poboji, ki pa so jih prikazovali ''kot legitimno politiko do 'inferiornih ras'.'' Nacizem je naredil samo to, daje to politiko uvozil v Evropo.

Sven Lindqvist zapiše v svoji knjigi Exterminte All The Brutes:
All German historians participating in this debate seem to look in the same direction. None looks to the west. But Hitler did. What Hitler wished to create when he sought Lebensraum in east was a continental equivalent of the British Empire. It was in British and other western European peoples that he found the models, of which the extermination of the Jews is, in Nolte's words, ''a distorted copy.''

Reply
ALEX
11/18/2021 02:13:12 am

Da, se mi je zdelo, da so nekakšni strukturni mehanizmi na delu, kot je avtor napisal v nadaljevanju. Andrej tole me bega. Ko avtor omenja Velikega Drugega, Kapital, mehanizmi ti ali oni, Želja, Mati, Realno ali bilo, kaj iz registra nekih strukturnih mehanizmov vedno ti pojmi ostanejo nekako v zraku. Brez pojasnila. Sem ali ke kakšen primer iz psihologije in pika. V knjigah je poln tega. Mislim, da bi avtor lahko posvetil več podrobnosti tem "mehanizmom". Pa še pred kratkim je napisal, da ga je že skoraj sram, ker spoštuje postmodernistične avtorje. Sicer sam ni poln pravilnih neumnosti, ampak slediti tem ključnim stvarem (mehanizmi kakorkoli se že imenujejo) brez "kaj je to" je težko. In zveni, kot da to ni nič. Razen kot nekaj, kar je fajn reči :) .
Nekateri smo laiki.
S spoštovanjem, Alex

Andrej
11/18/2021 10:03:00 am

Dovolite mi, da najprej uporabim analogijo.
Če se slučajno lotite branje kolumne kakega ekonomista, sigurno od njega ne pričakujete, da bo vsakič znova pojasneval kaj so obveznice, inflacija, BDP...
Prav tako sigurno ne pričakujete, da bi vam na primer fizik vsakič znova pojasneval kaj je gravitacija, čas, sila, itd, itd.

Si predstavljate, da ste učitelj matematike in sta ravno začeli poučevati odvode in integrale, in ste soočeni s problemov, da vaši dijaki ne znajo osnov algebre, trigonometrije, itd. Postavljeni ste pred dilemo. Kajti če bom moral ponovno poučevati osnove, bo preprosto zmanjkalo časa za snov, ki sem so jo namenil poučevati. Če pa bom zanemaril njihov lukjo v predznanju, pa tvegam da od nove snovi ne bodo nič odnesli.

Kot dolgoletni bralec vam lahko z vso gotovostjo zatrdim, da Dr. Rutar pojasni koncepte s katerimi operira. Potrebno si je le delati zapiske. Jaz nikoli ne berem brez svinčnika v roki. Na primer za Lacanovski koncept Želje imam 59 strani zapiskov...
Pa nikar ne mislite, da je za razumevanje konceptov dovolj le jasna in izčrpna razlaga. Iz lastnih izkušenj vam povem, da je za resnično osvojitev nekaterih konceptov potrebujete leta.

Končni cilj branja Dr. Rutarjevih kolumn pa ni razumevanje. Ko poskušamo nekaj razumeti, ponavadi poskušamo to novost spraviti v okvirje, ki jih že poznamo. Uskladiti z našim dosedanjim 'znanjem'. Ko naletimo na nekaj novega, se sprašujemo, kaj to za 'nas' pomeni. Kako se to navezuje z mojimi izkušnjami, itd. In večinoma prehitro sklepamo. Prehitro 'razumemo'. Prazaprav se moramo odreči temu 'narcisoidnem razumevanju'. Seveda, poskušamo razumeti po najboljših močeh, ampak ohranjamo RAZLIKO.

To ohranjane razlike (diference) je za Dr. Ruterja ključnega pomena, kajti to nas žene.

Svetujem vam, da se ne sekirajte preveč, če česa ne 'razumete', ampak poskušajte le vztrajati (in si delati zapiske). Ter seveda zastavljati vprašanja.Vedno znova, boste na kaj naleteli, česar še ne razumete, in boste prisileni v razmišlanje. Oscar Wilde je nekoč zapisal: ''Če si našel odgovor na vsa svoja vprašanja, to pomeni, da si nisi zastavil pravih vprašanj.''

Ter seveda veliko berite.

Reply
Andrej
11/18/2021 11:59:50 pm

Tudi če ste seznanjeni z žargonom neke stroke, vam ponavadi ne pomaga kaj dosti.
Za lažjo ponazoritev bom uporabil še eno analogijo.

Predstavljajte si, da se odpravite v bližnji gozd z kolegom etologom (znanstvenik, ki preučuje vedenje živali v naravnem okolju). Ko se sprehajata po gozdnih stezicah, ste začudeni kaj vse vaš kolega 'zazna' v okolici. Pojasni vam marsikateri zvok, sled, vonj, itd., ki nakazujejo na prisotonost kake živali in kaj počnejo v tem obdobju. Celo iztrebek bo izdajal trenutno zdravstveno stanje neke živali. Ali še huje. Tudi odsotnost indicev bo nakazovala na neko dogajanje. Jaz lahko samo nemo bulim in se čudim. Čeprav mi je podrobno razložil svoje ugotovite in kako je do njih prišel, sem jaz še vedno 'slep'. Preprosto nisem zmožen prepoznati teh vzorcev ('struktur') zgolj z razumevanjem. Potrebno je trenirati 'pogled', 'zaznavanje'. Čez nekaj časa se upogumim in sam poskušam 'prepoznati' kak vzorec, ampak ponavadi se to klavrno konča, ker morda res deluje nek indic podobno kot prejšnji, ampak v tem primeru pa gre za nekaj drugega, itd., itd.

Viditi ali prepoznati 'strukture' ni mačji kašel, zato imajo ljudje raje psihološke ali kulturne razlage.

Reply
Alex
12/5/2021 01:22:01 am

Ko bi le obstajala delavnica za to.

Reply
Alex
11/27/2021 12:36:05 am

Pozdravljeni Andrej.
Oprostite mi za tako pozen odziv. Ker večinoma časa preživim v službi in še z drugimi obveznostmi nimam časa, da bi v glavi spravil skupaj misli in napisal primerno pismo. Cenim vaše pojasnilo, ko sem ga prebral, sem obudil ta spoznanja. Da sem pred leti že na to pomislil in na vse skupaj pozabil. Težko je misliti. Res je težko.
Pa tudi jaz sem sam. Kar naprej berem to ali ono in se s tovrstnimi koncepti na produktiven in konsistenten način ne ukvarjam. Nikoli nisem našel nikogar, pri katerem bi se lahko učil, ali vsaj o teh rečeh pogovarjal.
Itak.
Lep pozdrav.

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog