DNEVNIK MARKSISTIČNEGA PSIHOLOGA
  • Blog

Alarmantni podatki in alarmantne ideje

4/9/2021

1 Comment

 
Podatki o duševnih stiskah ljudi v obdobju pandemije, veljali naj bi zlasti za otroke in mlade ljudi,  so alarmantni, pravijo strokovnjaki. Prav je, da smo zaradi tega zaskrbljeni in da naredimo natančno analizo, kaj vse jih povzroča oziroma krepi. Brez natančne analize nam namreč ostane le tipanje v temi in špekuliranje. In ko bomo natančno vedeli, kateri so dejavniki, zaradi katerih moramo biti zaskrbljeni, bi morali izdelati prav tako jasne in natančne strategije, kako vplivati nanje, da bo duševnih stisk manj ali da jih sploh ne bo, ker noben razumen človek ne želi živeti v svetu, v katerem nekaj povzroča duševne stiske. Alarmantni so tudi izsledki skorajšnjih študij, ki dokazujejo, kar lahko beremo v časniku The New York Times: Raziskave kažejo, da je veliko majhnih otrok zaostalo pri branju in matematiki (Does It Hurt Children to Measure Pandemic Learning Loss?, Dana Goldstein, 8. april 2021). Posledice pandemije se torej kažejo na več področjih: nekateri ljudje so zboleli in čutijo posledice bolezni še danes, drugi so umrli, nekateri imajo duševne težave in stiske, otroci ne napredujejo v šolah, kot bi lahko. Morda pa je še veliko bolj alarmanten tale zapis iz časnika The Guardian: Tretjina ledenih polic na Antarktiki »bo propadla med globalnim segrevanjem 4C«; »Nepredstavljive količine« vode bodo pritekale v oceane, če pride do takega povišanja temperature, opozarjajo britanski znanstveniki (PA Media, 8. april 2021). Kaj se dogaja, kakšna prihodnost nas čaka?
Če ima Foucault prav, ko trdi, da ima oblast korenine v vednosti in da je tudi vednost prepletena z oblastnimi razmerji v družbi, kar pomeni, da nobeno oblastno razmerje med ljudmi ne more biti neodvisno od znanja ali vednosti, potem lahko rečemo, da so alarmantni podatki o duševnih stanjih ljudi, njihovih kognitivnih primanjkljajih in podnebnih spremembah precej nepomembni, saj jih zastopniki oblasti ne jemljejo resno in ne morejo jemati resno, ker se zanašajo na drugačno znanje. Zanje je namreč pomembna predvsem znanje o gospodarski rasti, zanje so pomembni objektivni podatki o dobičkih, ki ne smejo biti alarmantni, zato se količina porabljenih fosilnih goriv ne bo zmanjšala, temveč se bo kvečjemu povečevala, saj so potrebe po njih vse večje že zaradi potreb po večjih količinah dobrin.
 
Na tem kraju je zato dobro ponoviti za Foucaultom, ki razmišlja, kako razumeti sodobna razmerja moči oziroma oblastna razmerja. Oblast ne pomeni razlike med temi, ki jo imajo izključno zase, in onimi, ki je nimajo, in se ji morajo podrejati. Moč ali oblast je treba analizirati kot nekaj, kar kroži, oziroma kot nekaj, kar deluje samo v obliki verige. Nikoli ni lokalizirana tu ali tam, nikoli ni v rokah nikogar, nikoli si je ne prisvojijo kot blago ali delček premoženja. Oblast deluje in se izvaja prek mrežam podobnih organizacij. Ko govori Foucault o organizacijah, misli na organizirane oblike vsakdanjega življenja; in vsakdanje življenje je vselej organizirano.
 
Znotraj organiziranih mrež se morajo posamezniki konstituirati kot subjekti, podložniki, ki so pogoj discipliniranja, nadzorovanja in kaznovanja, ko je to potrebno. Natančneje: postati morajo produktivni delavci, dobri potrošniki, postati morajo učinkovita sila, ker brez nje gospodarska rast preprosto ni mogoča, saj ustvarja vrednost. Ko torej zagovarjajo potrebo po taki rasti, ipso facto zagovarjajo oblikovanje in preoblikovanje učinkovite disciplinirane delovne sile. Torej obenem zagovarjajo tudi niz idej, ki podpirajo prakse takega oblikovanja in preoblikovanja; niz idej tvori znanje.
 
Duševne stiske se bodo zato nekoliko zmanjšale, ko se bomo vsi skupaj vrnili v normalno življenje in pozabili, da je tako življenje možno le tako, kot je že zdavnaj zapisal Foucault: Človekovo življenje po naravi ni delo; je užitek, so diskontinuitete, je praznovanje, počitek, so potrebe, trenutki, priložnosti, je nasilje itd. Zdaj je treba vso to eksplozivno energijo spremeniti v stalno delovno silo, ki se nenehno ponuja na trgu.
 
Človeka oblikujejo in preoblikujejo oblastna razmerja. Lahko se jim upre in se izvije iz njihovega primeža, ni pa nujno, da to stori. V njih lahko vztraja pri svojih razlagah lastne subjektivnosti tako, da je zadovoljen in da pri tem celo uživa, kot bi rekla Freud in Lacan.
1 Comment
Nada
4/10/2021 08:33:28 am

Za odvečne je bila iznajdene država! Tam, kjer se neha država, se šele začne človek, ki ni odvečen.
Toda narava, čeprav je navajena umirati, ima še vedno dovolj moči, da se upre civiliziranju; in civilizacija, čeprav je pripravljena tvegati vse za lastno samoohranitev, ima še vedno dovolj časa, da ustavi teror »dobrih in pravičnih«. (Nietzsche)
Povedano v predstavi Physis.

Predstavo PHYSIS si lahko do nedelje, 11.aprila do 24.ure ogledate na spletu:
https://www.bunker.si/events/via-negativa-physis/

Reply



Leave a Reply.

    AVTOR

    Dušan Rutar razvija tradicijo, pod katero sta se najprej podpisala Platon in Aristotel, ko sta spoznavala, katera je temeljna dolžnost človeškega bitja na tem svetu.

    Arhiv

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018

    Kategorije

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog